Bazı İnsanlar Neden Kedi Sevmez

Kedileri aile üyesi olarak görenler için, bazı insanların kedileri sevmediği veya onlardan nefret edebileceği neredeyse düşünülemez. Ancak, bazı insanların neden çoğu kedinin paylaştığı özelliklerden hoşlanamayacağını anlayamasak da, kedilerden hoşlanılmamasının kişisel bazı mantıklı nedenleri vardır.

Kedi Alerjileri

Kedilere alerjisi olan kişilerin kedilerle aynı ortamda olmayı istememeleri anlaşılabilir bir durumdur. Sebepsiz yere kedilerden nefret etmeyebilirler, ancak kedinin hafif ile şiddetli alerji semptomlarını tetiklemesinden haklı olarak nefret edebilirler.

Suçlu kedi tüyü ve diğer evcil hayvan tüyleri değildir; insanların tepki gösterdiği tetikleyiciler, kedinin derisi tarafından salgılanan kürk koruyucu proteinlerdir. Kedi alerjisi olan insanlar, kedinin tükürüğünde veya idrarında salgılanan protein moleküllerine de tepki gösterebilir.

Ne yazık ki, kedi alerjisinin sadece uçuşan ” toz ve tüy” den kaynaklandığına dair yaygın bir inanç vardır. Genel olarak toplum gerçek neden hakkında farkındalıktan yoksundur: doğada kimyasal olan ve çok güçlü reaksiyonlar indükleyebilen bir reaksiyondur. Kedi alerjisi o kadar şiddetli olabilir ki, fındık ve diğer gıdalara yaşamı tehdit eden alerjiler gibi anafilaktik reaksiyona neden olabilir. Acil tıbbi müdahale gerektiren hava yollarının kapanmasına neden olabilir.

Bir kedi alerjisinin belirtileri şunları içerebilir:

  • Şişmiş, kaşıntılı sulu gözler, burun ve boğaz
  • Öksürme ve hapşırma
  • Astımlı reaksiyon
  • Kurdeşen veya döküntü
  • Semptomlar ortaya çıktıktan sonra bir dakika ile birkaç saat arasında değişebilir.

Bölge Savaşları

İstatistiği göz önüne alındığında, çoğu kedi, o toprak bir komşu bahçesinde olsa bile, zengin ve derin bahçe toprağında dışkılamayı seçecektir. Dışarıda yaşayan kediler, bölgedeki diğer kedilere bilgi aktarmak için dışkılarını açık bir bölgesel işaret olarak kullanacaktır.

Kediler ayrıca, özellikle de bölgedeki ev kedilerini biliyorsa, dış bölgelerini işaretlemek için mahalledeki dış duvarlara ve diğer konutların kapılarına idrar bırakabilirler. Bu, iç mekan kedileri bir pencereden dışarıdaki kediyi gözlemlediğinde veya idrar püskürtmesinin keskin kokusunu kokladığında iki ayrı soruna neden olur:

Yönlendirilmiş Saldırganlık: Bir ev kedisi bahçesinde bir yabancı gördüğünde, belki de masum ev arkadaşlarından biri olan mevcut en yakın kediye doğru agresif bir şekilde hareket edebilir.

Bölgesel Püskürtme: Aynı şekilde, bir kedi bir kapının dışını püskürtecek kadar cesursa, orada yaşayan kedi içgüdüsel olarak aynı kapının iç kısmını işaretleyecektir.

Kuşlar

Zorunlu etobur kediler yırtıcıdır. Kedi sadece kapalı, serbest dolaşımda, ancak sahip olunan vahşi ve başıboş, kuşlar ve fareler bir kedinin en sevdiği avdır.

Alley Cats Allies ve Alley Cat Rescue gibi ulusal gruplar yönetilen bakımdaki vahşi kedi kolonilerini desteklemek için protokoller oluşturmuşlardır. Kediler tuzağa düşürülür, kısırlaştırılır ve daha sonra kolonilerine geri bırakılır.

Yabani kediler için yönetilen tüm bakımın hayati bir parçası, kedileri beslemek ve bu da yabani kuşları yiyecek için öldürme ihtiyaçlarını engellemektir. Alley Cat Rescue, yavru kedileri bir kenara koymakta ve genç yetişkinleri evlat edinme merkezlerinde kısmen evcilleştirmektedir.

Ancak kedi sahipleri de üzerlerine düşeni yapabilirler. Şakıyan kuşlar ve parlak renkli yabani kuşlar, kedi sahiplerinin yaşamlarına hem sesli hem de görsel haz getirir ve birçoğu onları kedilerinden korumak için her türlü önlemi almak isteyecektir. Dış çevrenize kuş evleri ve kuş yuvalama malzemesi eklemeyi düşünürken, aynı zamanda kedilerin vahşi yaşamdan başka aktiviteler yapmasını sağlamalısınız. Kediler pencereden kuşları izlemekten keyif alırlar.

Isırma ve Çizme

Kediler iletişim kurmak için istemli veya istemsiz ısırma ve çizme eğilimi gösterebilirler. Çoğu zaman çok fazla oynaşma onları aşırı uyardığında, oldukça sesli ve hatta bazen fiziksel olarak,  pençelerini hızlı bir şekilde savurup zarar verebilirler.

Agresif tırmalama ve ısırma davranışları, bir kedinin hayatında çok erken öğrenilir. İnsanların ellerinin oyuncak olduğu öğretilen kediler, yetişkin olduklarında genellikle sahiplerinin ellerini ısırırlar.

Kedileri sevmeyen insanlar, küçük çocukken bir kedi ile kötü bir deneyim yaşamış olabilir; bir yetişkin daima çocuğa ve yavru kedilere güvenli oyun sınırları hakkında bilgi vermek için hazır bulunmalıdır. Birçok genç aile, bu yanlış anlaşılmış çocuk çizme veya ısırma davranışı nedeniyle ilk kedilerinden bile vazgeçmektedirler.

İnsanlarla Zor İlişkiler

Bazı insanlar kedileri sevmezler çünkü insan ev arkadaşları ile ilişkiler söz konusu olduğunda kararsız ve uzaktırlar. Birisi bir kediyi rahatsız ederse veya korkutursa, bir kedi tıslayabilir veya pati atabilir.

Köpeklerle karşılaştırıldığında, kediler beklenmedik ve dengesiz görünebilir. Doğada, kediler ve köpekler çok farklı yaşam tarzları geliştirmişlerdir. Büyük av avlamak için ekip çalışmasına ihtiyaç duyulduğu için köpekler sürü ile yaşamak için evrimleşmiştir. Vahşi kediler daha küçük bir av yerler ve yalnız avcılar ve balıkçılar olarak evrilirler. Yine de kedilerin aynı bağımsız doğası, onları değişen çevrelerimize ve değişen günlük rutinlere çok daha uyarlanabilir kılmaktadır.

Kediler, yavru kedilikten itibaren insanlarla sosyalleştiği sürece,  insanlarla yakın bağlar kurabilirler. Ancak, kendi kendini yönlendiren bağımsız bir kedi, bağımsız bir şekilde hareket ettiğinde, çoğunlukla eve yeni bir kişinin gelmesinden rahatsızlık duyabilir.

Utangaç kedi bile gözlemcidir ve yeni gelenlerin göreceli güvenliğini değerlendirir. Öğrenmek için zaman verildiğinde, bir kedi genellikle onları arkadaş ve güvenilir bir bakıcı olarak kabul edecektir.

Kaynak: 1 (Erişim: )

Article Categories:
Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir