Bel Ağrısından Nasıl Kurtulurum

Hemen hemen herkes hayatının belirli bir bölümünde bel ağrısı çekip bu ağrıya karşılık tedavi bulmaya çalışmıştır. Çoğu zaman bel ağrısı basit tedaviler ile düzeltilebilir. Bu noktada tedavi açısından birtakım seçenekler mevcuttur. Bel ağrısı için kullanılan standart tedaviler ve bu tedavilerin ne gibi sonuçlar doğurabileceği anlatılmıştır.

Bel Ağrısından Kurtulmak için

1. Aktivite değişikliği yapın. Bel ağrısı tedavisinde ilk adım ağrının şiddetlenmesinden kaçınmaktır. Beli zorlama, yük kaldırma gibi durumlarda sıkça görülen bel ağrısı çoğu insanda zaman içerisinde düzelecektir. Bu konumda yatak istirahati sıklıkla tavsiye edilmektedir. Yatak istirahati yöntemi, bel ağrısını yavaş düzelten bir yöntemdir. Uzun süreli yatak istirahatinin kimi zamanda daha kalıcı bel ağrısına sebep olduğu tespit edilmiştir.  Yapılan çalışmalara göre yumuşak fiziksel aktiviteler yapmak bel ağrısı tedavisi açısından daha hızlı ve sağlıklı bir yöntemdir.

  • Buz ve ısı uygulanması gibi yöntemler de toplum içinde genellikle tavsiye edilmekte ve bu uygulamalarla insanların rahatladığı dile getirilmektedir. Ancak kısa vadeli rahatlama dışında bu uygulamaların tedavi anlamında yararları bulunmamaktadır.
Bel Ağrısından Nasıl Kurtulurum Adım 2

2. Anti-inflamatuvar ilaçlar kullanmayı düşünün. Bel ağrısı için en çok kullanılan ve en etkili olan ilaçlardır. Anti-inflamatuvar ilaçların görevi ağrıyı azaltmak ve iltihab varsa onu azaltmaktır. Bu ilaçlar fayda bakımından bünyeden bünyeye değişiklik göstermektedir. Kimine yarayan bir ilaç kimine ise yaramamaktadır.  Bu ilaçlardan günde birkaç kez alan hastalar olsa da günde bir kere alınması tavsiye edilmektedir.

3. Ağrı Kesici İlaçlar kullanın. Ağrı kesici ilaçlar genellikle o anki çekilen ağrılardan kurtulmak maksatlı alınır. Bel ağrısı durumunda Asetaminofen veya Tramadol alınabilecek ağrı kesicilerdir.  Bu iki ilaç dışında Kapsaisin ve Lidokain içeren ilaçlarda bel ağrısında ağrı kesici olarak kullanılabilir.

  • Şayet bunlarda yeterli değilse bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve uyuşturucu maddeler içeren ağrı kesicilerden almak gerekebilir. Çünkü bunlar bağımlılık oluşturabilir ve doktor gözetiminde almak en mantıklısıdır.

4. Kas gevşetici kullanın. Kas spazmı, özellikle bel ağrısının ilk aşamalarında yaygın bir yakınmadır. Aslında birçok hasta için kas spazmı, bel ağrısının en yıpratıcı yönüdür. Bu ilk aşamada kas gevşetici ilaçları kullanmak faydalı olabilir. Ancak bu ilaçlar kısa bir süreç kullanılmalıdır. Çünkü bu ilaçlar bağımlılık yapabilir ve insana uyku hali yaşatabilir.

5. Steroid İlaçlar kullanın. Steroid ilaçlar iltihabı azaltarak etki gösteren ilaçlardır. Ya ağız yoluyla alınır ya da epidural anestezi ile vücuda enjekte edilir. Sırt ağrısının en yaygın türleri için çok da fazla steroid ilaçları ile tedavi önerilmemektedir. Genelde ayak ağrısı gibi sıkışmış sinirlerin tedavisinde tercih edilir. Tipik sırt ağrısı genel itibariyle steroid ilaçlarla tedavi gerektirmez. Ayrıca birçok hekim yan etkileri sebebiyle steroid ilaç tedavisinden kaçınır.

6. Fizik tedaviye gidin.Fizik tedavi ve egzersizler, kronik bel ağrısı tedavisinde en etkili yöntemdir. Egzersiz insanın daha iyi durmasına, esnek olmasına ve de güçlenmesine de yardımcı olur. Buna ek olarak bel ağrısı çeken insanlar düzenli egzersiz yaptıklarında çoğunlukla ilaç kullanmalarına gerek kalmayacaktır.

  • Fizik tedavi sürecinde bir Fizyoterapist size rehberlik edip, yardımcı olabilir. Ayrıca, deneyim kazanmış bir terapist önderliğinde kendi vücudunuza uygun egzersizleri belirleyebilirsiniz.

7. Alternatif  tedavilere yönelin. Bazı zamanlarda geleneksel tedavilere göre bu alternatif tedavi yöntemleri de iyileşmeniz açısından faydalı olabilir. Akupunktur 2000 yıldan fazladır Çin’de kullanılan bir alternatif tedavi yöntemidir. Masaj ve Kiropraktik tedaviler de alternatif tedaviler sınıfında yerini alır.

  • Birçok kişi doktor dışında bir tedaviye açık değil çünkü bu konuda fazlasıyla istismar olmaktadır. Ancak geleneksel tedaviler ile hastalığına çare bulamamış birçok kişi alternatif tedavilerle iyileşmiş durumdadır. Bu konuda iyice araştırdıktan sonra ilgili alternatif yöntemi de denemekte fayda var.

8. Omurga Ameliyatı hakkında bilgi edinin. Çoğu zaman bel ağrısı yukarıda açıklanan tedavilerle giderilir. Ancak, bazı hastalarda bu tedavilerin hiç birine cevap vermez ve bu durumda ameliyat gerekebilir. İşte bu bazı hastalarda omurga ameliyatı faydalı bir tedavi yöntemi olabilir.

Article Categories:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir