Boraks ile Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Bor içeren bileşimler, böcekler tarafından hızlıca toplanır ve boraksın bir türevi olan borak asit, zamanla etkinliğini kaybetmeyen böcek kovucu özelliklere sahiptir ve bu da uzun süre etkili bir böcek ilacı olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Boraks, kolayca borik aside dönüştürülebilir ve kendi başına kullanılabilir. Borik asit solüsyonları, böcek ilacı olarak da bulunabilir. Boraks ve borik asit, yüksek yoğunlukta kullanıldığında ciltte tahrişe, solunum problemlerine ve direkt olarak yutulmadığı takdirde bazı önemsiz sağlık problemlerine neden olabilecek, az riskli böcek ilaçlarıdır.

Hedef Bölgeleri Tespit Etmek

1. Evinizdeki potansiyel hamam böceği ortamlarını belirleyin. Hamam böcekleri; hepçil ve karanlık, nemli ortamları arayan hayvanlardır. Yerdeki süpürgeliklerin etraflarını, boru etraf ve altlarını, yiyecek atıklarının bulunduğu yerleri, priz arkalarını ve ulaşılması güç yerleri araştırın. Buralar, böcek istilası için oldukça uygun bölgelerdir. Hamam böcekleri, yumurtlayarak ya da doğurarak çoğalmıyorlarsa, yumurtalarını karanlık çatlakların içerisine bırakmayı tercih ederler.

2. Olası istilalar için bu bölgeleri kontrol edin. Bunu, bölgenin üzerine taşınabilir bir vantilatör tutarak ya da aniden yoğun ışık tutarak böceklerin kaçma tepkisi vermelerini sağlayarak yapabilirsiniz. Herhangi bir böcek ilacı kullanmadan bir yem bırakmak önerilmez çünkü bu, böcekleri istilaya teşvik edebilir.

3. Hamam böceklerinin yaşadıkları, beslendikleri ve yumurtalarını bıraktıkları bölgeleri bulun. Buralar, düzenli yiyecek konulan, suya temas eden ya da karanlık ve ulaşılamayan alanlardır. Bu bölgeler, gözle görülür bir istila olup olmadığına bakmaksızın hedefe alınmalıdır. Borik asit, zamanla böcek nesillerini öldüren güçlü bir profilaktik etkiye sahiptir.

4. Hoş olmayan kokuların olduğu ve hamam böceklerinin yaşayabilecekleri bölgeleri kontrol edin. Hamam böcekleri, iletişimi ve kur yapmayı sağlayan ve özgün, bazı durumlarda tatlı ve diğerlerinde yağlı ve misk kokulu olan birden fazla koku bezine sahiptir. Bunlar, bir bölgenin istila edildiğini ve hedefe alınması gerektiğini belli eden işaretlerdir.

  • Bazı hamam böcekleri; duvar rafları gibi yüksek yüzeylerin üstüne çıkma konusunda başarılıdır ve bu bölgeler de böcek ilacı uygulaması için boşaltılmalıdır.

5. Yiyecek kırıntılarının olduğu ya da su biriken yerleri temizleyin. Bunu böcek ilacını hazırlamadan ve uygulamadan önce yaptığınızdan emin olun. Yüzeyleri temizlemek ve su birikmesini engellemek, hamam böceklerini bu kaynaklardan mahrum bırakır. Bu türden bir ilacı kullanırken yem gerekli değildir ve dişi böcekler için yiyecek kaynaklarının olmadığı yerlerde yumurtalar yayılma eğilimi göstermez.

Bölüm2: Boraksı Hazırlamak

1. Borik asit hazırlama konusunda rahatsız hissediyorsanız boraks kullanın. Borik asit daha etkili, suda daha kolay çözünen ve insanlar üzerinde daha az kalıcı etki bırakma eğilimi gösteren  bir böcek ilacıdır. Hem boraks, hem de borik asit toz olarak kullanılabilir ve böcekleri öldürmek için aynı yöntemleri kullanmayı gerektirir.

2. Borik asit ve tuzlu su üretmek için boraksı hidroklorik asitle tepkimeye sokun. Borik asit, sıvının içerisinde asılı duran beyaz, geniş kristaller olarak görünür. Borik asit satın da alınabilir ve hidroklorik asitten daha az tehlikelidir ki bu boraksı çok daha etkili bir böcek ilacı olan borik aside dönüştürmeyi gerektirir.

  • Hidroklorik asit; genelde, havuzların asiditesini dengelemek için kullanılan muriatik asit olarak satılır.
  • Hidroklorik asit, çok dikkatli kullanılmalıdır. Eldiven, göz koruyucu ve maske (iyice havalandırılmış bir alanda) kullanılmalıdır ve belirgin bir tahribata yol açabilir. İstemeden gerçekleşen güçlü asit reaksiyonlarını nötralize etmek için elinizin altında karbonat bulundurun. Su, asidin yanma tepkisi göstermesine neden olabileceği için kullanmaktan kaçının.

3. Borik asit kristallerini süzün. Fazla solüsyonu, güçlü asidik içeriğini nötralize etmek için karbonatla tepkimeye sokun. Nötralize olduğundan emin olmadan, solüsyonu lavaboya dökmeyin. Solüsyonun asiditesini test etmek için turnusol kağıdı kullanın. Kristaller kuruduğunda, depolamak için hazırdırlar.

Article Categories:
Ev&Bahçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir