Braille Alfabesi Nasıl Okunur

Braille, yazıların görme duyusu yerine dokunarak ve hissederek okunmasını baz alan bir yöntemdir. Bu yöntem başlıca görme engelli kişiler asında kullanılır, ancak görme yetisine sahip bir birey de bu yöntemi kullanarak okuyabilir. Bu yöntemi öğrenmek için birçok sebebiniz var, özellikle de evinizde görme engelli biri ile yaşıyorsanız kesinlikle bilmeniz gerekiyor. Braille alfabesinin müzikal, matematiksel ve yazınsal birçok çeşidi mevcuttur. Bu çeşitler arasında en yaygını ikinci derece yazınsal Braille yöntemidir.

Braille Alfabesinin Okunması

1Braille hücresindeki altı noktanın pozisyonlarını öğrenin. Hücrelerin kendisi tek başına bir anlam ifade etmez, anlamlar okuduğunuz Braille sistemine göre değişir. Yine de, Braille alfabesinin düzgün okunabilmesi için nokta ve boş alanların nerede olduğunu bilmek oldukça önemlidir. Görme yetisi olan kişiler için hazırlana Braille’de boşluklu alanlarda gölge şeklinde noktalar olabilir. Görme engelli kişiler için hazırlanan alfabede bu noktalar bulunmaz.

2Alfabenin ilk on harfini (A-J) öğrenin. Bu harfler hücre içerisindeki altı noktadan yalnızca en yukarıdaki dört tanesini kullanır.

3Alfabenin devamındaki on harfi (K-T) öğrenin. Üçüncü sütunda bir adet ilave nokta bulundurmalarının dışında bu harfler A-J sınıfındaki harflerle tamamen aynıdır.

4U,V,X,Y ve Z harflerini içeren hücreleri öğrenin. Bu harfler A ile E arasındaki harflere benzer ancak 1,3 ve 6. pozisyonlarında fazladan bir adet nokta bulunur.

5Düzene uymayan W harfini öğrenin. W harfi düzene uymaz çünkü orijinal halinde Braille alfabesi Fransızca dilinde yazılmıştır ve bu dilde o dönemlerde W harfi bulunmamaktadır.

  • Bu harf temsil edilirken soldan 1. ve 3. kutular boş bırakılır, diğer kutular dolu olur.

6Braille alfabesine ait noktalama işaretlerini öğrenin. Braille alfabesine özel sembollere ayrıca dikkat edin. Bu semboller diğer alfabelerde bulunmaz. Bu semboller Braille hücrelerinde belirli olmayan büyük harflerin ve diğer formatların ayırt edilmesine yardımcı olur.

7Yaygın kısaltmaları öğrenin. Öğrenmek ve daha fazla arama yapmak için Braille Through Remote Learning web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

8Bol pratik yapın. Braille alfabesini öğrenmek bir başka alfabeyi öğrenmek gibidir. Bir gecede tamamını öğrenmeniz elbette mümkün değil ancak hiçbir şey imkansız değildir.

Video

Kaynak

  • https://www.youtube.com/watch?v=NIfyHpil_no
  • http://www.dotlessbraille.org/Five.htm
  • http://www.brl.org/intro/session03/punctuation.html
  • http://www.wikihow.com/Read-Braille
Article Categories:
Eğitim ve İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir