Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?

Yapılacaklar listenizde kilo kaybı var mı? Eğer öyleyse muhtemelen diyet yapmaya, bir egzersiz programına başlamaya veya ticari bir kilo verme programı için ödeme yapmaya karar verdiniz. Ve bu stratejiler işe yarayabilir. Ancak diyet yapmadan kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor, ancak yakın tarihli bir araştırmaya göre bazı insanlar günlük alışkanlıklarında küçük değişiklikler yaparak zayıf düşürüyorlar.

Diyet Dışı Kilo Kaybı Yaklaşımı

Cornell Gıda ve Marka Laboratuarı’nda profesör Brian Wansink ile görüştük. Ayrıca, okuyucuların daha sağlıklı yemek yemelerini teşvik etmek için basit tasarım değişiklikleri yapmasına yardımcı olan Slim by Design adlı kitabın yazarıdır. Brian Wansink diyet yapmadan kilo vermenin mümkün olduğunu söyledi.

“İnsanlar kilo vermek istediklerine karar verdiklerinde, sadece iki seçeneğin olduğunu düşünüyorlar” diye açıklıyor. “Aşırı derecede karmaşık ve pratik olarak beslenme konusunda yüksek lisans gerektiren ya da gerçekten basit ama korkunç yoksunluk gerektiren bir planı takip edebilecekleri bir diyet yapıyorlar.” Ancak, üçüncü bir seçeneğin birçok insan için daha mantıklı olduğunu söylüyor. Son zamanlarda insanlara günlük alışkanlıklarında çok küçük değişiklikler yaparak ayda 2 sterline kadar para kaybedebileceklerini gösteren bir çalışma yayınladık “dedi.

Kilo verme alışkanlığını değiştirme

Çalışmada, Wansink ve meslektaşları, 2000 yılı aşkın katılımcıyı, Ulusal Akıl Sağlığı Yeme Zorluğu (NMEC) aracılığıyla çevrimiçi bir sağlıklı beslenme ve kilo verme programı ile işe aldılar.

 Katılımcılar bir anket doldurdu ve sonuçlara dayanarak üç alışkanlık değişikliği önerisi verildi. Her ayın sonunda katılımcılardan bir takip anketi tamamlamaları ve bir sonraki ay için yeni öneriler almaları istendi.

Ne yazık ki, katılımcıların çoğu programdan ayrıldı. Birçok kişi, değişiklikleri yapacak kadar meşgul olduklarını ya da yapmaları beklenen şeyleri yapmayı unuttuğunu söyledi.

Ancak programda kalan insanlar kilo verdi. Önerilen alışkanlık değişikliklerini ayda en az 25 gün gerçekleştiren katılımcılar, aylık ortalama kilo kaybı olarak iki kilo verdiğini bildirmiştir. 

Değiştirilecek Kilo Kaybı Alışkanlıkları

Diyet yapmadan kilo vermek isterseniz hangi alışkanlıkları değiştirmelisiniz? Hangi alışkanlık değişikliklerinin en iyi sonuçları verebileceğini Dr. Wansink’e sordum. Her şeyin bireye bağlı olduğunu söyledi. “En fazla güçlendirme yaptığınız yerde değişiklik yapmaya başlamalısınız” diyor. Çoğu insan için evin içinde.

Design by Slim’de, sağlıklı yeme ve kilo vermeyi teşvik etmek için evde yapabileceğiniz çeşitli basit değişiklikleri özetlemektedir.

  • Buzdolabında altı porsiyon protein tutun. Dize peynir, yoğurt veya süzme peyniri gibi protein kaynaklarını doldurmaya odaklanırsanız, yemeyi cips veya çikolata gibi daha az sağlıklı atıştırmalıklara maruz kalmanız daha az cazip olabilir.
     
  • Araç anahtarlarınızın altında en az iki çeşit meyve bulunan bir kap meyve tutun. Kapıyı koşarken, meyve gibi sağlıklı, düşük kalorili, yüksek lifli yiyecekler alsın; bu yüzden acıktığınızda kendinizi fast food restoranlarında avlanır bulamazsınız.
     
  • Tüm aperitif yemeklerinizi alıp bunları ulaşması zor bir dolabın içine koyun. Yemek yememeniz gereken gıdaları sadece göremeyeceksiniz, ancak kendinizi şımartmak istediğinizde ya da cazip olduğunda onları almak için daha fazla çalışmanız gerekir.

Peki ya işyerinde kilo vermek için alışkanlıklarınızı değiştirmek isterseniz? Wansink yemek yeme yerinde yemek yemenizi ve kendi masanızda  yemek yememenizi önermektedir.

Bir diyet yapmadan kilo verebilir misin?

Araştırmada kilo vermiş kişilerin, motive olmuş ve plana bağlı olduklarını unutmayın. Diyet yapmadan kilo verebilir misin? Programınıza sadık kalsanız, mümkün olabilir. Küçük günlük alışkanlıkların değiştirilmesi kilo kaybı için sihirli bir mermi değildir, ancak zayıflamanıza yardımcı olması için terazileri de yönlendirebilir. Ve küçük değişikliklerle başarı elde etmek büyük kilo kaybı sonuçları için daha da fazlasını değiştirmenizi sağlayabilir.

Kaynak : https://www.verywell.com/how-to-lose-weight-without-a-diet-3495534diyet-yapmadan-kilo-nasil-verilir

Article Categories:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir