Ev İçin Sanat Eseri Nasıl Seçilir

Eviniz için sanat eseri seçmek heyecanlı bir maceraya adım atmak gibidir. Bu aktivite gelecek uzun yıllar boyunca eğlence kaynağınız olabilir. Ne tarz sanat eserlerinden hoşlanıyorsunuz, eviniz iç dekorasyonuyla ne kadar uyum içinde olacak bu sanat eseri ve bu eserin evinizde en iyi etkiyi yaratması için ne yapılmalı? Bu soruların cevapları başarıya ulaşmanın anahtarlarıdır.

Bölüm1 : Ulaşılabilir Eserler Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

1 Seçiminizi yapmadan önce bakabildiğiniz kadar çok sanat eserine bakın. Müzeler ve kar amaçlı resim sergileri dışında yerel sokak sergilerini, kooperatif ve kar amacı gütmeyen sergileri ve banka, restoran ve kütüphane gibi kamusal alanlardaki sanat eserlerini de inceleyin. İnternet bütün dünyayı ayaklarınızın altına serecek ve çok geniş bir sanat eseri çeşitliliğine ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan sanat eserlerine göz atabileceğiniz mükemmel bir yerdir. İnternet kullanmanın bir avantajı da aramanızı ilgi alanınıza göre özelleştirebilmeniz. Örneğin; fotoğraf, empresyonist resimler, bronz heykeller ya da soyut resimler.

2 Beğeneceğiniz mükemmel bir sanat eseri için araştırma yapın. Online müzayede (açık arttırma ile satış) siteleri bu iş için biçilmiş kaftandır. Kendisine ait olan sanat eserlerini satan sanatçıları gözden geçirin ama bunu yaparken seri üretime geçmiş Çin malı ürünler satan kişilerden kaçının çünkü bu ürünler genelde imitasyon ürünlerdir.

  • hepsiburada gibi platformlar üzerinden kendi ürünü satan birçok kişi mevcuttur.
  • Herhangi bir sanat eserini internet üzerinden almadan önce satıcı hakkındaki yorumları okuyun. Eğer fazlaca olumsuz yorum varsa o satıcıdan uzak durun. İlgili satıcıya güvenebilmek adına aklınızda olan tüm soruları sorun. Eğer sorulan sorulara ilgi gösterip cevap vermiyorsa o satıcıdan uzak durun.

3 Sanat okullarını ziyaret edin. Bu okullardaki öğrencilerin sergi zamanlarını takip edin ve katılmaya özen gösterin. Bu sergilerden,  galeriden alabileceğinizden daha ucuza sanat eserleri bulabilirsiniz. Ayrıca kim bilir belki bir gün aldığınız eserin sanatçısı çok ünlü olur ve zamanında çok cüzi bir rakama aldığınız eseri çok yüksek rakamlara satabilirsiniz.

Bölüm2 : Sanat Eserini Seçmek

1 Uygun boyutta bir sanat eseri seçin. Çok büyük eserler odayı boğabilir, çok küçük eserler ise odanın içinde kaybolup hiç dikkat çekmeyebilir. Koyu eserler ise odaya kasvet verebilir. Bunu önlemek için eseri yerleştireceğiniz yeri ölçün ve eserin etrafında yeteri kadar beyaz alan kaldığından emin olun.

2 Odanızla uyum içerisinde olacak renklere sahip sanat eserleri seçin. Tablo seçiminde renklerin uyumuna bakarken odanızdaki en koyu bir iki rengi seçin ve bu renklere sahip tablolar bulmaya çalışın. Tıpatıp aynı renkleri aramadığınızı unutmayın. Bir veya iki renk uyumu o tablonun o ortama ait olduğu mesajını verir.

3 Odanızın stiline uygun bir tablo seçin. Eğer antikalarla dolu bir eviniz varsa çerçevesi bu tarz bir tablo seçin. Eğer çağdaş yüksek tavanlı bir eviniz varsa büyük çağdaş tablolar tercih edin.

4 Tablonun odanıza uyması için odanızı elden geçirin. Aldığınız tabloyu eve getirdikten sonra onun odaya uymadığını fark edebilirsiniz. Eğer böyle bir durum yaşadıysanız öncelikle tabloyu farklı duvarlarda farklı odalarda kullanmayı deneyin. Belki de hiç planlamadığınız bir yer tablo için mükemmel bir yerdir. Bu işe yaramazsa odada birkaç değişiklik yapabilirsiniz. Mobilyaların yerini değiştirmeyi deneyin. Ayrıca duvar kağıdını ya da boyasını nötr bir renkle değiştirmek de işinizi görür. Çok sevdiğiniz sanat eserinin zevkini çıkarmanız için yaptığınız değişikliğe değecektir.

Bölüm3 : Sanat Eserini Yerleştirmek

1Doğru bir şekilde asın. Bir kural olarak, tablo öyle asılmalı ki tablonun merkezi göz hizasında olmalı. Heykeller yerde masa üstünde ya da kürsü tarzı bir şeyin üstünde durabilir. Kurallar yol gösterici olmalılar ama bu yeni bir şeyler deneyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Örneğin bir koleksiyoner aldığı akrilik tabloyu yatak odasının tavanına asmıştır böylelikle uzanıldığı zaman tablo güzel bir manzara oluşturmuştur.

2Tabloyu evinizin cazibe merkezi haline getirin. Bunun için perdeler, halı, duvar kâğıdı hatta mobilyalar gibi evdeki diğer dekorasyon araçlarını geri planda bırakmalısınız. Bir oda farklı renkler, dokumalar ve objelerle tıkış tıkış görünür ve bu sanat eserinin ışığını gölgeler.

3Sizi neyin memnun edip etmediğini keşfetmeye çalışın. Sanat eserinin seçimi ve sergilenmesi sanatın kendisidir. Harcadığınız zamanın karşılığını evinizden ve sanat eserinden duyduğunuz memnuniyetle alacaksınız.

İpuçları

  • Açık renk mat ve nötr renk geniş çerçeveler sanat eserine korunaklı bir ortam yaratır.
  • Ne tarz sanat eserlerinden hoşlandığınızı keşfedin. İnternete ya da galeri müze ve kamusal alanlara bakabilirsiniz.
  • Renk seçimi önemli bir başka unsur. Yumuşak tonlardaki ve siyah beyaz eserleri gözden geçirin. Ayrıca odanızla iç içe olacak renkleri de göz önünde bulundurun.
  • Eserin yeterli ışık aldığından emin olun. Eğer aydınlatmaya ihtiyacınız varsa spot ışıklarını düşünebilirsiniz.
  • Bir alternatif olarak kendi fotoğrafınızdan yapılmış bir tablo evinizde güzel durabilir. Bunun için önce boyutuna ve kullanılacak malzemeye karar vermelisiniz (kara kalem, akrilik boya, yağlı boya…). İstediğiniz tarzda bir sanatçı aramaya başlayın. Fİyat araştırması da yapın ki sanatçıyla konuşurken aklınızda bir fiyat olsun. İsteklerinizi ayrıntılı bir şekilde anlatmayı unutmayın. Tablonuz gelene kadar onun odanızı nasıl şahane bir hale getireceğini düşleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir