Gmail’de Gelen Mailleri Nasıl Engellerim

Gmailde spesifik kullanıcılardan gelen mesajları bloke etme şansınız olmasa da, bir takım filtreler kurarak bu mesajları direkt olarak çöp kutusuna gönderebilir ve görmezden gelebilirsiniz. İstenmeyen maillerin kolaylıkla engellenebilmesi için gerekli adımları takip edin.

Bölüm1: Gmail Eklentisi Kullanımı

1Google Chrome kullanıyorsanız Google Chrome’a ait internet mağazasından Block Sender For Gmail eklentisini ekleyin.

2Ardından Gmail’de engellemek istediğiniz herhangi bir mesajı açın. Ana ekranınızda yeni bir “Engelle” butonu göreceksiniz. Butona basarak göndericiye karşı engelleyici bir Gmail filtresi oluşturmuş olacaksınız.

3Engelleme işlemini geri almak için, bir doğrulama mesajı belirecek. Ardından, ilgili kişiden gelecek mesajların gelen kutunuzu atlayarak doğrudan çöp kutusuna gönderilmesini sağlayan bir Gmail filtresi yaratılmış olacak.

Bölüm2: Filtreleri Elle Kurmak

1Gmail hesabınızda oturum açın. Bu günden sonra hangi kullanıcıdan mesaj almak istemediğinizi belirleyin.

2Ekranın üst bölgesinde ve arama butonunun hemen sağındaki üçgen ikonuna tıklayın. Tıkladığınız anda bir pencere açılacak. Açılan pencerenin sol üst köşesinde arama butonunun içerisinde “tüm postalar” seçildiğinden emin olun.

3Engellemek istediğiniz kullanıcıyı girin. Gönderen bölümünde filtreyi uygulamak istediğiniz kullanıcının mail adresini girin.

  • Aramanın yeterince doğru yapıldığından emin olun, pencerenin sol alt kısmındaki mavi arama butonuna tıklayın. Arama penceresine geri dönmek için ana ekranda aşağı yönlü oka tekrar basın.

4Arama penceresinin sağ alt kısmında beliren “Bu arama ile filtre oluştur” köprüsüne tıklayın. Arama kriterlerinize uygun olası bir dizi hareketleri içeren yeni bir pencere belirecektir.

5Sağ taraftaki “Sil” kutusunu işaretleyin. Bu işlemin ardından ilgili göndericiden gelen tüm mesajlar otomatik olarak çöp kutusuna iletilecektir.

Bölüm3: Açılan Mesajdan Elle Kullanıcı Engellemek

1Açılan mesajın sol köşesinde bulunan aşağı yönlü oka tıklayın. Aşağı yönde açılan listeden “Bunun gibi iletilere filtre uygula” seçeneğini tıklayın.

2Arama kriterlerinin doğru bilgi içerdiğini doğrulayın. Bu noktada “Gönderen” alanında engellemek istediğiniz kullanıcının bilgileri yer almalıdır.

3Arama penceresinin sağ alt kısmında beliren “Bu arama ile filtre oluştur” köprüsüne tıklayın.

4Bir sonraki pencerede “Sil” seçeneğini işaretleyin. Bu işlemin ardından ilgili göndericiden gelen tüm mesajlar otomatik olarak çöp kutusuna iletilecektir.

Bölüm4: Filtreler Nasıl Kaldırılır

1Gelen kutunuzu açın. Sayfanın sağ üst köşesinde beliren dişli butonuna tıklayarak ayarları seçin.

2Filtrelenen ve engellenen adresler butonunu tıklayın. Bu ekranda önceden engellediğiniz e-mail adreslerini listelemiş olacaksınız. Filtreleri kaldırmak için Sil seçeneğine tıklayın.

Kaynak

  • https://support.google.com/mail/answer/8151?hl=en
  • http://www.wikihow.com/Block-Senders-in-Gmail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir