Havlulardaki Küf Kokusunu Çıkarmak

Evin içindeki ıslak ve kullanılmış havlular özellikle yaz aylarında durdukça bayıltıcı bir koku yayabilir. Koku genellikle havluyu kullandıktan sonra oluşan küflerden kaynaklanır ve küften kurtulması oldukça zordur. Havluyu normal ayarlarda iki kere yıkamak kokudan kurtulmaya yardımcı olabilir ancak eğer normal ayarlarda yıkamak küf kokusuyla baş etmede yeterli değilse, aşağıda evinizdeki temizleyicilerle deneyebileceğiniz bir kaç yıkama tekniği okuyabilirsiniz.

Yöntem 1 : Havluları Sirke ve Karbonatla Yıkamak

1Havluları yıkayın. Kötü kokulu havlularınızı çamaşır makinesine yerleştirin ve ayarlardaki en yüksek sıcaklık programını seçerek yıkamayı başlatın. Yaklaşık olarak bir su bardağı sirke ve bir su bardağı karbonat ekleyin.

  • Şimdilik deterjan ve yumuşatıcı kullanmayın.
  • Eğer evde karbonattan ya da sirkeden biri yoksa, sadece sirke ya da sadece karbonat kullanarak havlularınızı yıkamayı deneyin.

2Havlularınızı makinede ıslatın. Çamaşır makinaı su ile tüm havlularınızı döndürdüğü zaman makineyi durdurun. Daha sonra, havlularınızın sirke ve karbonat solüsyonunun içinde aşağı yukarı bir saat beklemesine izin verin. Bir saat dolduğunda makineyi tekrar çalıştırın ve programın bitmesini bekleyin.

3Sirke ve deterjan ekleyin. Bu aşamada çamaşır makinenizi tekrar çalıştırmanız gerekecek ancak bu sefer her zaman kullandığınız deterjanla beraber bir su bardağı sirke de kullanın. Genellikle bir çalıştırma için kullandığınız miktarda deterjan kullanın, ancak bu çalıştırmanızda ekstra döndürme programını seçin.

  • Eğer makinenizde ekstra döndürme programı yoksa, normal program bittikten sonra makinenizi tekrar başlatabilirsiniz.

4Havluları yıkama biter bitmez kurutuyucuya koyun. İkinci program biter bitmez, havluları kurutucuya yerleştirin. Kurutucunuzu en yüksek ayara getirin ve havlular tamamen kuruyana kadar çalıştırın. Daha sonra, kurutucunuzu ikinci kez tekrar çalıştırın.

Yöntem 2 : Havluları Deterjanlı Sıcak Suda Bekletmek

1 Büyük bir kovaya 2/3 su bardağı leke çıkarıcı ekleyin. Havlularınızı sirke ve karbonatla yıkamak işe yaramadıysa, havlularınızı leke çıkarıcılı sıcak suyun içinde bekletmeyi deneyebilirsiniz. Başlamak için büyük bir kovaya 2/3 su bardağı leke çıkarıcı ekleyin.

  • Ellerinizi korumak için eldiven giyin.

2 Sıcak su ekleyin. Kovaya sıcak su eklemeye başlayın. Eğer musluktan akan su yeterince sıcak değilse, kovaya biraz kaynar su dökebilirsiniz. Suyu kovaya eklerken kovayı sağa sola eğerek ve çalkalayarak leke çıkarıcıyı suyla eritin. Sadece kovayı dökmemeye ve kenarlardan suyu taşırmamaya çalışın.

3Havluları kovaya yerleştirmeye başlayın. Kovanın yarısını sıcak suyla doldurduktan sonra, havlularınızı yerleştirmeye başlayın. Her bir havlunun suyun içinde tamamen ıslandığından emin olun.

  • Havluları kovanın içinde bırakın ve 48 saat bekletin.

4Havluları çamaşır makinesinde yıkayın. Havluları 48 saat suda beklettikten sonra kovadan çıkartın ve sularını sıkın. Daha sonra havluları hemen çamaşır makinesine koyun ve deterjan ve yumuşatıcı kullanarak en sıcak ayarda makineyi çalıştırın.

  • İsterseniz havlularınızı yıkarken çamaşır makinenize leke çıkarıcı da ekleyebilirsiniz.

5Havluları kurutun. Yıkama programı bittikten sonra, havlularınızı doğruca kurutucuya yerleştirin. Havlular kuruyana kadar en yüksek ısıda makinenizi çalıştırın. Bu işlemlerden sonra havlularınız yeni gibi olacak.

  • Bu yöntemden sonra havlularınız hala küf kokuyorsa, havlularınızı atmanız gerekebilir.

Kaynak

Article Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir