İpeğin Gerçek Olup Olmadığı  Nasıl Anlaşılır?

Düğün mevsimine bu kadar az zaman kalmış olması , ipek alışverişine çıkmak ve kendinizi biraz şımartmak için yeterli bir sebeptir. Hint kadınlarının kullandığı Sari’leri düşünün, bu ipek elbiseler artistlik işlemeler ile bezenmiş , parlak ve güzel renk karışımları , renkli ve geleneksel  dokuma motifleri , altın şeritlerden oluşan muhteşem elbiselerdir. Bizim odak konumuz ise ipeğin kültürel boyutundan ziyade ‘duygusal’  boyutudur. Her insanın ipek alırken dikkat ettiği en üst nokta alınan ipeğin gerçek olup olmamasıdır. İpek satın almak için neredeyse cüzdanındaki bütün parayı boşaltan bir insan , bir diğer deyişle bir servet ödeyen insan doğal olarak  aldığı ipeğin de gerçek olmasını arzu eder. İpek kumaşınızın gerçek olup olmadığından emin değilseniz kendinizi hazırlayın , ipeğiniz gerçek olmayabilir ! Etiketinde ipekten yapılmıştır denilen her ipek materyal gerçekten ipekten yapılmıştır diye bir kaide yoktur. Piyasada bulunan ve etiketinde ipek olduğu belirtilen çoğu ipek gerçek değildir. Peki gerçek ipeği sahte ipekten nasıl ayırt edebiliriz ? kulağa zor geliyor fakat bu yazımızdaki ipuçlarıyla işinizi biraz aha kolaylaştırabilirsiniz.

Adımlar

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim11Dokunarak test edin. Bu test gayet kolay bir yöntemdir. Özellikle ipeği satın almadan bu testi uygulamaya dikkat edin. ipeği eliniz ile ovun , dokunun. Ovarken elinizde bir sıcaklık hissetmeye başladıysanız , tereddüt etmeden satın alabilirsiniz çünkü gerçek bir ipek ile karşı karşıyasınız. Yapay veya sentetik ipek ovulunca kesinlikle elinize sıcaklık vermez. Hatırlamanız gereken bir diğer şey de ; ipek bir kumaşa dokunmak yeni yağmış karın üzerinde yürümek gibi bir hissiyat verir. Bu duyguyu daha önce yaşamadıysanız gerçek ipek satan bir dükkana gidin ve tecrübe edin.[adsyatay][adsmobil]

 

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim22Evlilik yüzüğü testi uygulayın. Almaya karar verdiğiniz ipek çok ağır değilse bu testi kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Gerçek ipek evlilik yüzüğünün arasından kolayca çekilip çıkarılabilir çünkü gerçek ipeğin yapısı yumuşak ve esnektir. Bir diğer taraftan yapay ipek kolayca kırışır ve zaman zaman yapay ipeği düz bir hale getirmek imkânsız olabilir.

 

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim33İpeğin fiyatını göz önünde bulundurun. Tabi ki gerçek ipek yapay ipekten 10 kat daha pahalı olur. Usta satıcılar yapay ipeğe çok fazla bir fiyat biçerek ipek konusunda tecrübe sahibi olmayan insanları bu konuda kolayca kandırabilmektedirler. Belki her konuda geçerli bir kural değil ama konu ipek olunca düşük fiyat düşük kalitenin bir numaralı işaretidir.

 

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim44Materyalin parlaklığını kontrol edin. ipek parlaklığıyla meşhur olan bir kumaştır.bu parlaklığın kaynağı kumaşı oluşturan ipliklerin parlaklığıdır. Ayrıca ipeğe bakış açınızı değiştirdiğiniz zaman veya elinizle kıpırdattığınız zaman renginde bir farklılaşma olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Yapay ipek ise beyaz bir parlaklığa sahiptir v ipeğe baktığınız açıyı değiştirmek ipeğin renginde veya parlaklığında hiçbir değişime neden olmaz.

 

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim55İpeğin dokumasına göz atın. El dokuması ipekler eşsiz parçalardır. El dokuması olan ipek ile makine dokuması olan ipek arasında bir takım küçük farklılıklar vardır. Bunlar doğal ve beklenilen ayrıntılardır. Makine dokuması ipek mükemmel ve hatasız bir görünüme sahiptir fakat karakter bakımından bazı eksiklikler gösterir. Sentetik ipekler de mükemmel bir görünüme sahiptir fakat bazen üreticiler bilerek ve isteyerek ipeklerin üzerinde bazı kusurlar bırakırlar , bu yol ile sentetik ürünlerine gerçek ipek görünümü vermeye çalışırlar.

 

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim66Yakma testini uygulayın. Bu test en belirleyici ve en kesin sonucu veren yöntemdir. İpek materyalinizden birkaç parça iplik alarak yakın. Gerçek ipek yanınca , saç yanınca ortaya çıkan kokuya benzer bir koku meydana çıkarır. Gerçek bir ipek yandığında alev görünmez olur ve yanma işlemi hemen sona erer. Ortaya çıkan külde siyah ve kıtır kıtır bir yapıya sahip olur. Ortaya çıkan külü elinizle ovarsanız hemen toz haline gelecektir. Yapay ve sentetik ipekte karşılaşılan sonuçlar ise çok farklıdır. Hatta gerçek ipekte ortaya çıkan sonuçların tam tersidir. Yanma sırasında bir alev ve ardından plastik kokusu meydana çıkar. Ve bir kül oluşumu gerçekleşmez. Bu test yapılırken çok dikkatli olunmalıdır ve bütün tedbirler alınmalıdır. Alacağınız ipeğin gerçek olup olmadığını anlamaya çalışırken tüm ipek dükkanını yakmak istemezsiniz değil mi ?

 

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim77Gerçekten ipeğinizin gerçek olup olmadığını bilmek istiyorsanız kimyasal bir test uygulayın. Bir labaratuara ve gerekli malzemelere sahipseniz deney yapmaya hazırsınız demektir. Yeni başlayanlar için ; aşağıda listelenen bütün malzemeleri karıştırın ve bir parça ipeği bu karışımın içine batırın. Gerçek ipek birkaç dakika içinde çözünmeye başlayacaktır. Yapay bir ipek ise bu solüsyonun içinde asla çözülmez.

  • 16 gram bakır sülfat
  • 8 gram gliserin
  • 1 yemek kaşığı sodyum hidroksit
  • 150 cc su

 

ipegin-gercek-olup-olmadigi-nasil-anlasilir-adim88Eski parçaların daha değerli olduğunu unutmayın. İpekler zaman geçtikçe güzelliklerinden bir şey kaybetmezler aksine daha da güzelleşirler. Yapay ipek için bunların tam tersi geçerlidir. Zaman geçtikçe yapay ipek eskimeye ve kalitesini yitirmeye başlayacaktır. Gerçek bir ipek aldığınıza emin olun ve satın aldığınız ipeğin gerçek olmadığını anlayıp koca bir serveti boş yere harcamayın. Bu ayrımı yapabilmek için gerekli ipuçlarını öğrenip ipek alışverişine çıkın ve temkini olmayı elden bırakmayın.[

Kaynaklar

Article Tags:
Article Categories:
Moda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir