İsveççe Seni Seviyorum Nasıl Denir?

En yoğun duygulardan biri olan sevmeyi ifade etmek her dil için tutkulu bir ifade şeklidir. Sevdiğiniz birisine İsveçli olsun ya da olmasın İsveççe “Seni Seviyorum” demek aşağı Türkçe’de demek kadar kolaydır. Sadece cümleyi öğrenmeniz ve nasıl telaffuz edileceğini bilmeniz gerekmektedir. Genel olarak sevdiğiniz kişiye İsveççe seni seviyorum “Jag älskar dig” cümlesi ile ifade edilmektedir. Bunu yapmanın elbette başka alternatifleri de vardır, daha detaylı bilgiye ulaşıp, telaffuzun nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam etmeniz yeterlidir.[the_ad id=”17227″][the_ad id=”17228″]
 

Seni Seviyorum Demeyi Öğrenme

isvecce-seni-seviyorum-demek-adim11Jagdeyin. Bu kelime birinci tekil şahıs zamiri olarak düşünülebilir(Türkçe’deki “Ben” ile aynı işleve sahiptir). İsveç dil bilgisi kuralları birebir Türkçe’yle aynı olmasa da bu ifade için Türkçede ki “(Ben) Seni Seviyorum” cümlesindeki “Ben” kelimesi gibi cümlenin en başında yer alır.

  • “Jag” kabaca “Yah” gibi telaffuz edilir. Burada kelimeyi telaffuz ederken “g” sesi kaybolur, ayrıca “Yoh” gibi de telaffuz edilmez. Buradaki a sesi a ile o’nun karışımı şeklinde telaffuz edilir.
  • Bazı İsveçli kişiler bölgesel aksandan kaynaklı C sesi (“Cah”) ile bu kelimeyi telaffuz etmektedir. Burada Y veya J sesini kullanmak tamamen tercihinize kalmıştır.

 

isvecce-seni-seviyorum-demek-adim22Älskar” deyin. Bu kelime İsveççe’de “sevgi” kelimesinin geniş zamandaki şeklidir. “älska(sevmek)” kelimesinin sonuna “r” eklenerek “seviyorum” şekline dönüştürülmüş olur.

  • İsveçli olmayanlar için bu kelimenin söylenmesi biraz zor olabilir. Kabaca telaffuzu “elskuh şeklindedir. Dikkat ederseniz buradaki “ä” sesi “e” ye benzer şekilde telaffuz edilmektedir. Kelimenin sonundaki “r” sesi de neredeyse yokmuşcasına telaffuz edilmektedir.

 

isvecce-seni-seviyorum-demek-adim33dig” deyin. Bu kelime “Sen” kelimesinin nesne halidir. Bu kelimenin nasıl yazıldığına aldanmayın, çünkü telaffuzunun yazılmasıyla pek de alakası yoktur. Bu kelimenin telaffuzu “dey” şeklindedir. İngilizcedeki “day” kelimesinin telaffuzunu fazlasıyla benzemektedir.

 

isvecce-seni-seviyorum-demek-adim44Cümle oluşturabilmek için kelimeleri birleştirin:  “Jag älskar dig.Her üç kelimenin de telaffuzundan emin olasıya kadar hepsini tek tek defalarca telaffuz edin. Hazır olduğunuzu düşündüğünüz noktada bu üç kelimeyi birleştirerek söylemeye çalışın. Bu kelimeleri söylediğinizde Türkçe’deki seni seviyorum cümlesini ifade etmiş olacaksınız.

  • Tüm ifadeyi kabaca “Yah elskuh dey” olarak telaffuz edebilirsiniz. Ayrıca ilk sözcük için C sesi de kullanılabilir. Böyle bir durumda da “Cah elskuh dey” olarak telaffuz edilebilir. Buradaki C sesi ingilizcedeki J sesinin telaffuzuna benzerlik göstermektedir.

 

 

Romantik Kelimelerle Söylemeyi Öğrenme

1Ben de seni seviyorumdemek için Jag älskar dig med” deyin.

 

2Sana aşığım” demek için  “Jag är kär i dig” deyin.

 

3Senden hoşlanıyorum” demek için Jag tycker om dig” deyin.

 

4Seni özlüyorum” demek için “Jag längtar efter dig” deyin.

 

5Size iltifat edildiğinden “Tack” deyin.

[the_ad id=”17269″][the_ad id=”17268″]

 

 

Kaynaklar:

Article Tags:
Article Categories:
Eğitim ve İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir