Laminat Parke Hangi Yöntemle, Nasıl Döşenir?

Laminat parkeyi satın aldıktan sonra yapılması gereken şey ilgili zemine doğru şekilde ve yöntemle döşenmesidir. Eğer laminat parkeyi kendiniz döşemeyi düşünüyorsanız o zaman döşeme yöntemini öğrenip, doğru şekilde uygulamanız gerekecektir. Eğer döşemeyi kendiniz değilde bu işten anlayan uzman birileri yapacaksa bu durumda siz sadece para ödersiniz ve yapılan işlemi kontrol edersiniz. Şimdi detaylıca laminat parkenin nasıl döşeneceğini inceleyecek olursak:
[the_ad id=”17227″][the_ad id=”17228″]
 

Gerekli Malzemeler:

  • İhtiyacınıza uygun şilte
  • Laminat parke
  • Yapıştırıcı tutkal

Adım Adım Laminat Parke Döşeme

1Öncelikle zemini temizleyin. Zeminde nem oluşturacak ya da parke döşemenizi olumsuz etkileyecek herhangi bir şey varsa bunları ortadan kaldırmalısınız. Neme sebep olan dış etmenlerse öncelikle buna bir çözüm bulmanızda fayda var. Su ve nem parkelerin en büyük düşmanıdır. Bundan dolayı neme sebep olan herhangi bir şey varsa parke döşenmeden önce o durumun ortadan kaldırılması oldukça önemlidir.

2Zemine şilte serin. Zemin için sereceğiniz şiltenin kalınlıkları farklılık gösterebilir. Bu malzemeyi nalburlardan ya da yapı marketlerden temin edebilirsiniz. İhtiyacınıza göre daha kalın, ince, sesi az geçiren şilteleri tercih edebilirsiniz.

laminat-parke-hangi-yontemle-nasil-dosenir3Malzemeyi lamba ve zıvanalarından birbirini yapıştırın. D-3 tipi lamba ve zıvana tutkalı kullanarak bu yapıştırma işlemini oldukça sağlam bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu ürünü mahallenizdeki hırdavatçıdan bile temin edebilirsiniz.

  • Şilte serip üzerine bu şekilde parkeyi dizmek yüzer sistem olarak adlandırılmaktadır. Laminat parke döşemek için tek bir yöntem kullanılmaktadır. Laminat parke, sentetik bir malzemeden yapıldığından dolayı zemine yapıştırmak pek mümkün olan bir şey değildir.

4Duvar diplerindeki süpürgelik kısımlarında boşluk bırakarak parkeyi yerleştirin. Süpürgelik olacak kısımlara kadar parkeyi düzgün bir şekilde yerleştirmelisiniz. Süpürgelik boşluklarını fazla ya da az yapmamalısınız. Fazla boşluk bırakmanız durumunda süpürgelik bu boşluğu karşılamayacak ve oldukça kötü bir görüntü oluşacaktır. Bu açıdan bakıldığı en dikkat edilmesi gereken konu budur.

5Süpürgelikleri monte edin. Süpürgelikleri duvarın ölçüsüne göre ayarlayıp monte ettiğinizde parke döşeme işlemi sonlanmış olacaktır.

[the_ad id=”17269″][the_ad id=”17268″]

İpuçları:

  • Son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlayan klikli lamine ve laminat parkelerde ürütilmeye başlanmıştır. Bu parkeler bu klikler sayesinde birbirine geçirilerek monte edilebilmektedir. Yani bu malzemeleri birbirine tutturmak için herhangi bir yapıştırıcıya ihtiyacınız yoktur. Aynı zamanda herhangi bir parça zarar gördüğünde bu ürünü çıkarmak yapıştırılmış olan ürünü çıkarmaktan çok daha kolaydır.
  • Hangi parke türünü döşemeyi düşünüyorsanız düşünün zemininizin düzgün olması ve zeminde nem bulunmaması en dikkat etmeniz gereken şeydir. Laminat sentetik bir malzeme olsa da alt katmanız HDF veya MDF olacağından dolayı sudan olumsuz etkilenebilen bir malzemedir.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir