Mutfaktaki Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirim

Eğer daha önce mutfağınızdaki karıncalarla baş etmek zorunda kaldıysanız, çabuk davranmadığınız sürece bu geçici durumun kalcı bir hal alacağını bilirsiniz. Oldukça küçük olmalarına rağmen bu hayvanlar siz yemek hazırlamaya çalışırken büyük rahatsızlıklara sebep olabilir, iştahınızı kaçırmalarından bahsetmiyoruz bile. Mutfağınızdaki karıncalardan kurtulmak göz korkutucu görünse de, ağır yüklü yemlerin kullanımı ile harmanlanarak uygulanan bazı ev yapımı yöntemler ile bu hayvanların evinizden sonsuza dek uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Karıncaları Engellemek

Mutfaktaki Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirim Adım 1

1. Karınca yolunu ve izini silin. Evinizde yalnızca bir adet karınca görmüş olsanız bile, devamını görmeye yakınsınız demektir. Karıncalar ardında başka karıncaların koklayarak takip edeceği izler bırakır. Evinizin yerlerini süpürmek veya silmek bu izleri kaldırmaya yardımcı olmayacaktır. Karıncaların bıraktığı iz feromon izidir (salgısal bir iz). Bu yüzden öylece süpürülemez, hijyenik bir temizleyici ile özel olarak temizlemesi gerekir. Bunun yerine, bir sprey şişenin içerisinde yarım ölçü sirke ile yarım ölçü suyu karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı mutfağınızın zeminine iyice yayın. Daha önceden karıncalara rastladığınız alanların tamamına karışımı uyguladığınızdan emin olun.

 • Hazırladığınız bu spreyin önceden evinize girmiş olan karıncaları öldürmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. En basitinden hazırladığınız bu ürün, önceki karıncalardan kalan izleri kaldırarak dışarıdaki karıncaların bu izleri takip ederek evinize girmesini engeller.
 • Sirkenin ağartıcı etkisi olduğundan sprey hazırlamak için farklı bir içerik kullanabilirsiniz. Sprey solüsyonunun en önemli kısmı karınca izini ortadan kaldıran hijyenik bir temizleyici olmasıdır.

2. Sabunlu su kullanarak karıncaları geri püskürtün. Bir plastik sprey şişeyi bir ölçek dolusu sıvı el sabunu ve su ile doldurun. Sabun ve suyun karışması için şişeyi iyice sallayın. Ardından hazırladığınız spreyi mutfakta karınca gördüğünüz her noktaya sıkın. Temizlemeden önce beş dakika kadar bekleyin. Karıncaların hareketi durduğundan tezgahınızın üzerinden temizlemeniz oldukça kolay olacaktır.

 • Sabun ilavesi için katı sabunu da tercih edebilirsiniz. Bu durumda sabunun bir kısmını(yaklaşık 30 gram) sıyırın ve bir litre kadar suya ekleyin. Ardından sabunu eritmek için karışımı mikrodalgaya koyun ve bir sprey şişeye ekleyin.
 • Bu yöntem böcek öldürücü içermediğinden çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız için güvenlidir. Ayrıca bu yöntemi bahçenizdeki böcekleri bitkilerinizden uzak tutmak için de kullanabilirsiniz.

3. Limon kullanarak karıncaları geri püskürtün. 1 bardak limon suyu ile 4 bardak suyu büyükçe bir şişenin içerisinde karıştırın. Ardından bir temizlik bezini karışımın içerisine daldırın ve tezgah, dolap ve çekmece içleri, buzdolabının üstü, mutfak pencerelerinin etrafı ve karıncaların gezinebileceği kalan tüm alanları temizleyin.

 • Turunçgil kokusu karıncaları geri püskürtür. Portakal ve salatalık kabuklarının da aynı etkiye sahip olduğu bilinir.
 • Hazırladığınız solüsyon ile mutfağınızı silebilirsiniz, fakat bu noktada özellikle karıncaların evinize girebileceği noktaları iyice temizlediğinizden emin olun.

4. Baharat ve otlarla karıncaları geri püskürtün. Karıncaların evinize girebileceği alanlara (pencere, kapı arası gibi), tezgah köşelerine ve evinizde genelde karınca ile karşılaştığınız alanlara bir miktar tarçın serpin. Tarçın kokusu karıncaları püskürtür, aynı zamanda mutfağınıza baharatımsı hoş bir koku verir. Karıncalardan kurtulmak için kullanabileceğiniz diğer baharatlar ve otlar arasında:

 • Karabiber
 • Kırmızı biber (Arnavut biberi)
 • Acı kırmızıbiber
 • Karanfil
 • Sarımsak
 • Defne yaprağı
 • Nane yaprağı
 • Fesleğen yaprağı

5. Kuru diyatomlu toprak ile karıncaları dışarı atın. Mutfağınızın etrafında karıncaları en çok gördüğünüz alanları belirleyin. Eğer karıncaları en fazla mutfağınızın köşeleri, duvardaki küçük yarıklar, süpürgelik, duvar dibi ve pencere kenarı gibi alanlarda gözlemliyorsanız, bu alanlara kuru diyatomlu toprak uygulayın.

 • Diyatomlu toprağı uyguladıktan sonra, karıncaların evinize girmeyi bırakıp bırakmadığını veya rotalarını değiştirip değiştirmediklerini gözlemleyin. Eğer mecbur kalırsanız, yeni rotalara da diyatomlu toprak uygulayın. Bir ay sonra, diyatomlu toprak uyguladığınız alanları temizleyin. Eğer hala karınca gözlemliyorsanız, bir miktar daha ekleyin.

6. Islak diyatomlu toprak ile karıncaları dışarı atın. Eğer karıncalar mutfağınızın köşeleri veya duvar dipleri yerine daha büyük ve düz alanlara ilerliyorsa dikkatli olmanız gerekir. Karıncalar duvarlarınızda geziniyorsa, ıslak diyatomlu toprak uygulamasını denemeniz gerekebilir. Uygulama için sprey şişenin üzerinde yazan yönlendirmeleri takip edin, sprey şişeyi kullanarak karıncaların gezindiği geniş alanları hedef alın.

 • Tekrar, izlerini sürerek karıncaların evinize girmeyi bırakıp bırakmadığı veya yeni rotlar belirleyip belirlemediğini gözlemleyin. Eğer uygulamanın bir ay sonrasında hala karınca gözlemliyorsanız, yeni bir ıslak diyatomlu toprak uygulamasına ihtiyacınız olacak.
 • Diyatomlu toprak ıslak halde işlevini yerine getirmez: solüsyonun içerisindeki su kuruyup buharlaştığında ve ardında pudra halinde toprak bıraktığında karıncaları yok eder.

7. Diğer doğal maddelerle karıncaları uzaklaştırın. Kahve çekirdekleri, iri taneli mısır unu, pirinç, salatalık kabukları, tebeşir ve bebek pudrası karıncaların uzaklaştırılmasında kullanılabilir. Karıncaların toplandığı alanlara bu malzemeleri serpiştirin. Ardından sizin evinize en uygun yöntemi tercih edin. Bu yöntemlerle karıncaların uzaklaştırılması (rastgele baharatlar ve besinler ile), hataya yatkın bir işlemdir. Belirli bir tip karınca için işe yarayabilen bir yöntem bir başka karınca türü için işe yaramayabilir.

 • Kullanılan malzemelerin bileşenleri ve kokusu karıncaların hoşuna gitmez. Bu yüzden, bu malzemeler karıncaların bulunduğu alanlardan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

8. Karıncaların giriş yollarının ağzını kapatın. Bir macun veya kalafat yardımıyla karıncaların evinize girebileceği oyuk, gedik ve açık aralıkları kapatın. Bu aralıklar pencere kenarlarında veya kapıların altında yaygın olarak bulunur. Kalafat yardımı ile bu aralıkların kapatarak hem karıncaların giriş yolunu tıkayabilir hem de evinizde ısı dengesini daha iyi ayarlayabilirsiniz.

 • Delikleri ve oyukları iyice kapatabilmek için, kalafatın baş kısmını bölgeye yerleştirin ve doldurmaya başlayın. Kalafat delikten hafifçe sızmaya başladığında içerisi tamamen dolmuş demektir.
 • Bu yöntem karıncaları evden uzakta tutmaya yarayan zehirsiz, evcil hayvan ve çocuklarınız için güvenli bir yöntemdir.

Kaynak:

 • http://www.orkin.com/ants/ants-in-house/
 • http://www.getridofthings.com/pests/ants/get-rid-of-sugar-ants/
 • http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Ants-in-the-Kitchen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir