Nasıl Harita Mühendisi Olunur ?

nasil-harita-muhendisi-olunurHarita mühendisliği diğer mühendislik alanlarına göre az tercih edilse de yaptığı işlerle çok önemli bir meslektir. Yapılan işin temelini oluşturduğundan, proje bitiminde sadece ürünün temelinde yer aldığı için diğer mesleklerin gölgesinde kalmıştır. Bir yol, bir baraj projesinde harita mühendisinin hazırladığı altlık olmadan proje yürütülemez. Son zamanlarda geomatik mühendisliği olarak da anılmaya başlanan harita mühendisliği çok fazla tercih edilmese de iş olanağı yüksek bir meslektir. Peki nasıl harita mühendisi olunur ? Harita mühendisi olmak için ne yapmanız gerekir ? Size uygun bir meslek midir ? Sizin de kafanızda bu gibi sorular mevcutsa yazımızı takip etmeye devam edin.Öncelikle üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olduktan sonra diplomayı alıp inşaat sektöründe ya da değişik sektörlerde çalışarak harita mühendisi olabilirsiniz.

Harita Mühendisi Olmak

  • Harita mühendisliği neden tercih etmelisiniz ?Çok fazla bilinen bir meslek olmadığından dolayı üniversitelerde fazla tercih edilen bir bölüm değildir. Ama bu demek değildir ki harita mühendisliği kötü bir meslektir. Sanılanın aksine fazla popüler bir bölüm olmadığından mezun sayısı diğer bölümlere kıyasla daha azdır bu sebeple bu bölümden mezun olanların iş bulma konusunda daha az kaygıları vardır ve ilerleme açısından önleri daha açıktır.
  • Harita mühendisleri nerelerde çalışabilir ?Bu bölümden mezun olanlar çok çeşitli alanlarda çalışabilir. Harita mühendislerinin çalışabileceği en geniş iş alanı inşaat sektörüdür. Deniz işi, karayolu, demiryolu, baraj gibi projelerin araziye uygulanmasında sorumluluk alabilirler. Ayrıca uydulardan yararlanarak araç takip sistemi ve konum belirleme üzerine çalışabilirler. Bir diğer çalışma alanı ise kadastro çalışmaları ve kamulaştırmadır. Gayrimenkul değerlendirmesi üzerine faaliyet gösteren resmi ve özel kuruluşlarda harita mühendisleri çalışma alanı olabilir.
  • Harita mühendisliğinin sizi zorlayabilecek yönleri nelerdir ?Harita mühendisliği zor bir branştır. Projelerin temelinde yer almalarından dolayı arazide çalışmaya başlayan ilk kişilerdir ve araziyi en son onlar terkeder. Bu yüzden büyük bir sorumluluğa ve yorucu iş saatlerine sahiptirler.
  • Harita mühendisliğinde kariyer basamakları nasıl ilerler ?Bölümden mezun olduktan sonra harita mühendisi olarak işe başlarsınız. Aldığınız sorumluluklar arttıkça daha çeşitli projelerde yer almaya başlar ve daha çok insanla çalışmak durumunda kalırsınız. Harita mühendisliğinde ilerleyebilmenin yolu aldığınız sorumluluklardan geçer. Bilginiz ne kadar çoksa sorumluluğunuzda o oranda artar. Bilginiz ne kadar çoksa sorumluluğunuz da o kadar çoktur ve daha yüksektesinizdir.
Article Tags:
Article Categories:
İş&Para

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir