Plantar Siğillerden Nasıl Kurtulunur?

Siğiller, bir virüs nedeniyle ortaya çıkan ve deri yüzeyinde bulunan küçük ve ince, zararsız kitlelerdir. Ayak tabanı siğilleri, ayağın alt kısmında ortaya çıkarlar ve yürümeyi, ayakkabınızın içinde bir taş varmışçasına zorlaştırırlar. Genellikle ayağınızın en çok baskıya maruz kalan bölgelerinde oluşurlar. Bu durum, yüzeysel olarak ancak deri altına da yayılacak şekilde büyümelerini hızlandırabilir. Ayak tabanı siğilleri çoğu zaman, bir doktorun bakım ve tedavisini gerektirir. Ancak evinizde uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntemle, sahip olduğunuz siğilleri tedavi edebilir ve daha fazla siğilin ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz, peki plantar siğiller nasıl tedavi edilir, plantar siğil tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir işte bilmeniz gerekenler;

Plantar Siğilleri Evde Tedavi Etmek

1Evde yapılan tedavinin sınırlılığını kabul edin. Evde yapılan tedaviler oldukça etkili olmalarına rağmen, genellikle etkilerini birkaç hafta ya da birkaç ay boyunca gösterirler. Siğillerinizin daha hızlı ortadan kaybolmalarını istiyorsanız, bir doktorun bakımına başvurmak daha iyi olabilir.

 • Ayak tabanı siğilleri genellikle kendi kendilerine kaybolurlar ve deride yara izi bırakmazlar. Ancak bunun olması birkaç ayı bulabilir. Ayrıca acı vericidirler ve üzerlerinde yürümek oldukça zordur.

2Ayak tabanı siğillerinizi tedaviye hazırlayın. Birkaç dakika boyunca ayağınızı ılık suda bekleterek, siğillerin yüzeyini yumuşatın. Ardından bir ponza taşı veya tırnak törpüsü kullanarak fazla deri parçalarını temizleyin. Ponza taşını ya da törpüyü başka hiçbir şey için kullanmadığınızdan emin olun.

 • Ölü deri tabakalarını temizlemek, kullanacağınız ürünün siğilin daha da derininine ulaşmasını sağlar.

3Salisilik asit tedavisini deneyin. Siğilleri bileşimindeki salisilik asit ile tedavi eden Wartner ve benzeri; reçetesiz olarak satılan, birçok yüzeysel ürün bulunmaktadır. Bu ürünler, sıvı, jel ya da bant şeklinde olabilir. Ayak tabanınızdaki siğilleri başarılı bir şekilde yok etmek istiyorsanız, ürünün pakedi üzerinde yazılı olan adımları izleyin.

 • Salisilik asit tedavisi acı verici değildir ancak tamamiyle sonuç vermesi birkaç haftayı bulabilir.

4Koli bandını deneyin. Koli bandı, siğilin genişliği kadar kesilmeli ve siğilin üzerine yapıştırılarak 6 güne kadar bekletilmelidir. Bu, bölgenin kurumasına yardımcı olur. Yedinci günde, bantı çıkarın, üzerindeki ölü deri tabakasını yumuşatmak için ayağınızı beş dakika kadar ılık suda bekletin. Ardından siğilin üst tabakasını temizlemek için ponza taşı ya da tırnak törpüsü kullanın. Bir altı gün daha bekletmek için yeni bir koli bantı yapıştırın.

 • Ponza taşı ya da tırnak törpüsünü başka bir amaç için kullanmayın.
 • Bu işlem, sonuçlarını birkaç haftada gösterebilir.

5Ev tipi siğil dondurucu ürünleri araştırın. Dondurma işlemi, siğile giden kan akışını durdurarak çalışır. Siğillerinizi dondurmak için evde kullanabileceğiniz; Wartner, Histofreezer siğil dondurucu sprey gibi birçok reçetesiz ürün bulunmaktadır. Kullandığınız ürünün yönergelerini izleyin.

 • Evde dondurma işlemi rahatsız edici olabilir ve bazı insanlar bunu acı verici bulmaktadırlar. Bunun yerine bir doktor, siğili daha derine etki edecek şekilde dondurmak için lokal anestezi kullanabilir.

6Doktora gitme zamanının gelip gelmediğine karar verin. Ayak tabanı siğilleri evde kolayca tedavi edilebileceği gibi, bir doktorun tedavisine ihtiyaç duyulan durumlar da mevcuttur. Aşağıdaki durumlardan muzdaripseniz, bir doktora başvurun:

 • Siğil, tedaviye rağmen ortadan kaybolmuyorsa; yok olmuş görünüyor anca hızlıca geri dönüyorsa
 • Siğil, hızlı bir şekilde genişliyor ya da kümeleniyorsa; Bu durumda mozaik siğil olabilir.
 • Siğil, kanamaya başlıyorsa ya da tedavi sonrasında daha fazla acıyorsa,
 • Siğilin bulunduğu bölge kızarmış, şişmiş veya iltihap toplamış durumdaysa; Bu, bölgenin enfekte olduğu anlamına gelir.
 • Diyabet, periferik damar ya da koroner arter hastasıysanız. Bu tür tıbbi durumlara sahipseniz, siğillerinizin tedavisini evinizde gerçekleştirmemelisiniz. Bunun yerine siğilinizin tedavisini, ayağınıza giden periferal damar kaynaklarını izleyebilecek bir doktora bırakmalısınız. Bu tür sağlık problemleri, zayıf kan akışı nedeniyle enfeksiyon riski ya da doku ölümlerine neden olabilir.

Kaynak:

 • http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Plantar-Warts-(Verrucas)

 

Article Categories:
Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir