Stiletto ile Nasıl Yürünür

Stiletto  kesinlikle günlük giyime uygun bir ayakkabı değil,  zarif partiler ve diğer resmi etkinliklerin ayakkabısıdır.  Stilettolar üzerinde yürümek topuklu ayakkabı giymeye alışkın olmayanlar için zorlu bir deneyim olabilir, ancak korkmayın; kararlı olduğunuz sürece zarafetiniz ve kendinize olan güveniniz eninde sonunda ortaya çıkacaktır.  Tek ihtiyacınız nasıl yapacağınızı anlatan bu makale! Stiletto üzerinde nasıl yürüyeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Adımlar

1Satın almak için düzgün bir stiletto seçin. Ucuz stilettoları almaktan kaçının çünkü onlar kolayca kırılmaya yatkındır ve çok da güzel gözükmezler. Buna ek olarak ucuz stilettolar inanılmaz derece rahatsız olabilirler; bütün gün ayakta dolaşacaksanız bu isteyeceğiniz son şey olacaktır. Stilettoları denerken acıyı en aza indirmek için kontrol etmeyi isteyeceğiniz birkaç önemli nokta vardır:

 • Parmaklarınızın uygun olup olmadığını kontrol edin. Yürürken herhangi bir bölgede parmaklarınızı gergin ya da sıkışmış hissetmemelisiniz.  Uçlara doğru parmaklarınızı sıkışmış hissediyorsanız o basıncı birkaç saat sonra çok daha kötü hissedeceksiniz.
 • Topuğun genişliğini kontrol edin. Çok dar olmamalı; eğer öyleyse bir topuk astarı ekleyin. Stilettonun kendisi güçlendirilmiş olmalıdır, ancak daha yumuşak bir yürüyüş için plastik bir topuk ucu kauçuk ile yerleştirilebilir.
 • Topuğun merkezlemesini ve kemer yerleşimini kontrol edin. İdeal olarak ayakkabının topuğunun sizin kendi ayak topuğunuzun altında merkezlenmesi gerekir ve ayak kemeriniz tamamen ayakkabı tabanı ile desteklenmelidir. Kemerin olduğu yerde boşluk olursa ayakkabı tam olarak ayağınıza uymaz ve acıya sebep olur.
 • Ayağınıza uygun boyutta ayakkabı satın alın. Belki de bunu söylemeye gerek yoktur ancak kimi zaman zayıflık anında normalde giydiğinizden daha küçük bir ayakkabı almanın sorun olmayacağını düşünebilirsiniz— sorun olacağını unutmayın!

2Stiletto ile yürüme denemeleri yaparken dikkatli olun.  Topuğunuzun yüksekliği arttıkça daha az istikrarlı hissedeceksiniz ve düşme olasılığınız da o kadar artacak. Stiletto ile yürümeyi öğrenirken başlangıç sürecini yavaş geçirin ve denemeler arasında kendinize dinlemek için izin vererek kısa hamleler ile alıştırma yapın.

 • Yüksek topluklular ile yürümeye daha önceden aşina değilseniz stilettolara yönelmeden önce daha kısa topuklu ayakkabılar ile başlamanız ve her bir yüksekliğin üstesinden geldikten sonra 1.27cm arttırmanız önerilir.
 • Stiletto giymeden önce esnemeyi deneyin. Bu, stiletto ayaklarınızdaki kasları germeden önce sıcak olmalarına ve bacaklarınızın ısınmasına olanak sağlar.

3Stilettolar üzerinde ayakta durmaya başlayın.  Ayaklarınızda stiletto olmasının size hissettirdiklerine alışmak için kendinize izin verin.  Hissettirdiklerinin yeni ve biraz garip olması muhtemel olacağı için başta birkaç dakika ayakta durun ve yavaş yavaş stiletto üzerinde durduğunuz süreyi 1 saate kadar uzatın.  Bu size uzun bir deneme süreci gibi geliyorsa en sevdiğiniz kitabı yanınıza alın ya da kendinizi oyalamak için yapacak başka bir şey bulun.

 • Ara sıra oturabilirsiniz çünkü büyük ihtimalle etkinlikte olduğunuz süre boyunca sürekli ayakta duruyor olmayacaksınız. Ancak stiletto giymenin hissettirdiklerine alışmak için mümkün olduğu kadar uzun süre ayakta durmaya çalışın.
 • Duruşunuzu değerlendirebilmek ve gerektiğinde ayarlamalar yapabilmek için bir ayna karşısında ayakta durmanız önerilir. Muhtemelen topuklu ayakkabının sebep olduğu yükseklik ve sallanmayla olan mücadelesini benimsemeye çalışan vücudunuzun hareket tarzını fark edeceksiniz. Bu küçük istemsiz hareketler sadece tek bir pozisyonda daha uzun süre kalmanızı sağlayacaktır bu yüzden kendinizi her birkaç dakikada bir yeniden ayarlamayı deneyin.
 • Zeminin yüzeyi düşmeyi engellemek için kaymayan bir zemin olmalıdır, ancak çok tüylü olmamalıdır aksi takdirde topuğunuz takılı kalabilir.

4Topuklularla yürümeyi denemeye başlayın.  İlk olarak, ayakta durmayı denediğiniz alanda kalın. Aynaya doğru nasıl gözüktüğünüzü görmek için yürümeye başlayın. Ona göre kendinizi ayarlayın ve aşağıda anlatılanları aklınızda tutun.

 • Öncelikle topuğunuzla adım atın, sonra ayak parmağınızın kökü ve en son ayak parmak ucunuz. Topuk, ayak parmak kökü ve parmak ucu düzenini takip edin; ağırlığınızın büyük bir kısmını topuğunuza değil ayak parmak kökü ve parmak ucunuza yükleyin. Ayakkabının topuğu ne kadar yüksek olursa denge merkezinizin yönü o kadar değişir böylece poponuz ve göğsünüz dışarı doğru çıkar.
 • Dengesiz hissetmenize sebep olsa bile dik durun. Yüksek topuklar dengesizlik hissi vermeye yatkındır ve giyen kişinin dengeyi sağlamak için öne doğru eğilmesine neden olurlar. Dik dururken arkaya doğru düşmeyeceksiniz çünkü topuklar sizi yükseltiyor bu yüzden kendinizden emin bir şekilde dik durun!
 • Bir ayağınızı diğerinin önüne yerleştirin. Her zaman öne; en rahat olduğunuz, ilk adımı atmaya kendiliğinden meyilli olan ayağınızı koyun. Uzun adımlar atmak yerine kısa ve dikkatli adımlar atın. Yürürken bacaklarınızı birbirine yakın tutun ve eğilmekten ya da başınızı eğmekten kaçının.

5Yürüdüğünüz zemini değiştirin. Yürümeyi denemeye başladığınız yerde artık rahatsanız, nasıl hissettirdiğini görmek ve farklı yüzeyler üzerinde yürümekle nasıl baş edeceğinizi öğrenmek için çeşitli zeminlerde ( fayans, kalın halı, vb. ) yürümeyi deneyin.

 • Mantar meşesi gibi kolay zedelenen zeminlerden uzak durun çünkü topuklar kalıcı olan diş diş izleri bırakacaktır. Ayrıca kendinizi çanta, bir fincan çay, kitap vb. şeyler taşıyarak da zorlayabilirsiniz. Evin içinde dolaşın ve kolayca yürürken hissettiklerinize alışın; her bir denemede duruşunuzu düzeltin.

6Dışarıda yürüyüş yapın. Beton, çakıl ve dışarıdaki diğer yüzeylerin hissettireceklerine alışmak için dışarı çıkın. Çimen gibi bazı yüzeylerin içine battığınızı fark edeceksiniz. Bu yüzden böyle yüzeylerden ya uzak durun ya da sadece ayak parmaklarınızın kökünü kullanarak hızlıca geçip gitmeyi öğrenin. ( Bu biraz zor olabilir bu yüzden genellikle yumuşak yüzeylerden uzak durmanız önerilir. )

 • Çok dikkatli olmanız gereken yüzeyler; Arnavut kaldırım taşı, çelik ızgara, çimen, kum, çukur ve tahta yaya kaldırımları.
 • Merdivenleri ayrıca öğrenmeniz gerekir. Her zaman merdivenlerden aşağı inerken yandan yandan ya da yan adım hareketleriyle, bir adımda bütün ayağını kullanarak ( topuk, ayak parmak kötü ve ayak parmak ucu ) adımınızı atın. Merdivenlerden yukarı çıkarken ayakkabınızın sadece düz tarafını kullanın.

7Stiletto’larınızı giyerek partiye katılın ve keyfinize bakın. Stiletto ile yürümeye alışmak için olan sıkı çalışmanıza değecek, şimdi parti zamanı!

 • Stiletto giymeye alışkın olmayan kişilerin işine yarayabilecek güzel bir tüyo; stilettolar canınızı gerçekten acıtmaya başlarsa diye yanınıza yedek bir çift ayakkabı almaktır. Fark edilmeden sessizce partinin sonlarına doğru ayakkabınızı değiştirin böylece rahatça dans edebilirsiniz ya da evinize rahat bir şekilde dönebilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızı gizlice koymak için küçük bir ayakkabı çantası almanız akıllıca bir seçim olacaktır.

Kaynak

 • http://www.wikihow.com/Walk-in-Stilettos
Article Categories:
Moda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir