Vazelin Nasıl Yapılır

Vazelin, bilinen diğer adıyla petrol jölesi, banyonuzda sahip olabileceğiniz çok yönlü güzellik ve cilt bakım ürünlerinden biridir. Ne yazık ki birçok insan vazelinin petrol kaynaklı bir jel olmasından dolayı zehirli olabileceğini düşünüyor. Vazelini hazır almaktan çekiniyorsanız, iyi haber şu ki evinizde doğal yollarla kendi vazelininizi yapabilirsiniz. Sadece iki malzeme kullanarak nemlendirici bir vazelin yapabileceğiniz gibi, isterseniz bol nemlendiricili vazelinde yapabilirsiniz tüm tercih sizin. Böylece bir daha vazelin almak zorunda kalmayacaksınız.

Malzemeler

Basit iki malzemeli vazelin

 • 28 gram balmumu
 • 118 ml zeytinyağı

Bol nemlendiricili vazelin

 • 50 gram hindistan cevizi yağı
 • 30 ml zeytinyağı
 • 2 çay kaşığı balmumu
 • Çay ağacı yağı ya da nane esanslı yağ (isteğe bağlı)

Vegan vazelin

 • 1 ölçek organik katı kakao yağı
 • 1 ölçek organik soğuk pres ayçiçek yağı

Bölüm 1: Basit iki malzemeli vazelinin hazırlanışı

1Balmumunu ve zeytinyağını karıştırın. Küçük bir tencerenin içerisine 28 gram balmumunu ve 118 ml zeytinyağını ekleyin. Balmumu eriyene kadar malzemeler birbirine karışmayacağı için burada karıştırmanıza gerek yoktur.

 • Balmumunun tablet halinde olanlarını kullanmak erimesini hızlandıracaktır.
 • Beyaz balmumu tabletleri kullanmak yerine sarı balmumu tableti aldığınızdan emin olun. Beyaz olan tabletler doğal özelliklerini kaybettiren bir arıtma işlemine tabi tutulurlar.

2Karışımı ocakta eritin. Hazırladığınız malzemeleri ocağa koyun ve kısık ateşte altını yakın. Tencere içerisindeki balmumu tamamen eriyene kadar yani yaklaşık 5-10 dakika bekleyin.

 • Balmumu erimeye başlayınca, malzemelerin tamamen karıştığından emin olmak için bir kaşık yardımıyla karışımı karıştırın.

3Karışımı bir kaba dökün ve soğumaya bırakın. Balmumu iyice eriyip, zeytinyağı ile karıştıktan sonra cam bir kaba alın ve yaklaşık 2-3 saat soğumaya bırakın. Böylece karışımınız soğumaya başladıkça vazelin ile aynı dokuyu almaya başlayacaktır.

Bölüm 2: Bol nemlendirici vazelin hazırlanışı

1Bir tencereye su döküp içerisine cam kase yerleştirin. Büyük bir tencerenin yarısını su ile doldurun ve içerisine cam kaseyi yerleştirin.

2Hindistan cevizi yağı ile balmumunu kaseye ekleyin ve eriyene kadar ısıtın.  Tencerenin içindeki kabın içerisine zeytinyağı, çay ağacı yağı ve nane esaslı yağ hariç tüm malzemeleri koyun ve düşük ateşte yaklaşık 5 dakika kadar bekletin.

 • Tablet balmumu kullanırsanız daha hızlı eriyecektir.
 • Hindistancevizi yağı ve balmumunun birbirine iyice karıştığından emin olmak için karışımı ara sıra karıştırın.

3Tencereyi ocaktan alın ve zeytinyağını ekleyin. Hindistan cevizi yağı ve balmumu eridikten sonra tencereyi ocaktan alın ve içerisindeki kabın içine zeytinyağını ekleyin. Pürüzsüz ve bir krem gibi olana kadar çırpın.

 • Vazelinin güzel kokmasını istiyorsanız, içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ya da nane esanslı yağ damlatabilirsiniz.

4Karışımı bir kaba aktarın ve soğumaya bırakın. Karışımı çırpmayı bitirdiğinizde, karışımı dikkatlice başka bir kaba aktarın ve 2-3 saat soğumaya bırakın. Böylece kullanıma hazır hale gelecektir.

 • El yapımı vazelininiz oda sıcaklığında bir yıla kadar dayanacaktır.

Bölüm 3: Vegan vazelinin hazırlanışı

1Ayçiçek yağını ve kakoa yağını eşit miktarda karıştırın. Sağlıklı ve vegan bir vazelin yaratmak için, eşit miktarda organik kakao yağı ve organik soğuk pres ayçiçek yağına ihtiyacınız olacaktır. Miktarları istediğiniz bir vazelin miktarına göre ayarlayın ve küçük veya orta boy bir tencereye ekleyin.

2Karışım eriyene kadar düşük ateşte bekletin. Karışımın olduğu tencereyi düşük ateşte ocağa koyun ve tamamen eriyene kadar, yaklaşık 5 dakika bekletin.

 • Malzemelerin iyice karıştığından emin olmak için belirli aralıklarla karışımı karıştırın.

3Karışımı bir kaba dökün ve soğumaya bırakın. Kakao yağı tamamen eridikten sonra tencereyi ocaktan alın. Vazelin karışımını dikkatlice bir cam kavanoz veya şişeye aktarın, kullanmadan önce iki ile üç saat soğumaya bırakın. Vegan vazelininiz hazır.

Video

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir