Word’de Metin Kaydırma (Wrap) Nasıl Yapılır?

Microsoft Word herhangi bir metin (yazı) ile görüntüleri birleştirmenize olanak sağlayan belgeler oluşturmak için kullanılan bir programdır. Bunu yaparken varsayılan ayarları değiştirerek metni istediğiniz şekilde resmin sağına, soluna, altına, üstüne kaydırabilirsiniz. Word’de metin kaydırmanın (wrap text) nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterlidir.
[the_ad id=”17227″][the_ad id=”17228″]
 

Bölüm1: Resim (Görüntü) Ekleme

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim11Metin içerisinde görüntüyü eklemek istediğiniz yere fare imlecini koyun. Fare imlecini koyduktan sonra dilerseniz tab veya boşluk tuşlarıyla resmi ortalara doğru, sayfanın sağına doğru ekleme yapabilirsiniz. Aynı şekilde farenizle imlecin yerini değiştirerek sayfanın altına üstüne doğru da resmi ekleyebilirsiniz.[mam][mom]

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim22Sayfanın üst kısmındaki “Ekle” menüsüne tıklayın. Açılan menüden resim sekmesini bulmanız gerekmektedir. Çizimler kısmının içinde Resim menüsünü görmeniz gerekmektedir. Word içerisine yükleyeceğiniz resimler jpg, png ve diğer resim dosyası formatlarında olabilir.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim33Bilgisayarınızdaki fotoğraflardan seçmek için Resim menüsüne tıklayın. Bu kısma tıklamanızla birlikte sizin bilgisayarınızdaki dosyaları gösteren bir bölüm açılacaktır.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim44Bilgisayarınızdan Word’e eklemek istediğiniz resmin nerede olduğunu bulun. Soldaki menüde bilgisayardaki dosyalar listesinden aradığınız resmin hangi klasörde olduğunu bulun. Eğer masaüstünüze kayıtlı bir resimse bu durumda “Masaüstü (Desktop)” seçeneğine tıklayın.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim55Eklemek istediğiniz resmin üzerine tıklayın. Ardından da pencerenin sağ alt kısmında bulunan “Ekle” butonuna tıklayın.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim6-versiyon16Resmin üzerine sağ tıklayın. Sağ tıkladığınızda açılan menünün alt kısmında “Metin Kaydırma” sekmesini göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda önünüze metin kaydırma seçeneklerin listesi açılacaktır.

  • Buradan dilerseniz metinle resmi aynı hizaya,resmi metnin ortasına koyma vb. seçenekleri yapabilirsiniz.

 

 

Bölüm2: Bir Görüntünün Etrafında Metni Kaydırma

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim71Fare imleciyle resmin üzerine tıklayın. Fotoğrafın üzerine tıkladığınızda resmi biçimlendirme menüsü karşınıza gelecektir. Eğer resmin dışında bir yere tıkladıysanız tekrar resme tıklamanızla birlikte karşınıza tekrar biçimlendirme menüsü açılacaktır.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim82“Metin Kaydırma” butonunu bulun. Bizim kullandığımız Word sürümü için Metin Kaydırma butonu Yerleştir sekmesinde yer almaktadır. Sizin kullandığınız sürüme göre bu butonun yeri farklılık gösterebilir.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim93“Metin Kaydırma” butonuna tıklayın. Karşınıza bir menü açılacaktır.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim104İhtiyaçlarınıza göre aşağıdaki metin kaydırma seçeneklerinden birini seçin:

  • “Kare” seçerseniz bu durumda kare çerçeve ile görüntünün etrafını sarmış olursunuz. Yani metni kare şeklinde sağına soluna ve altına yazı yazabilir hale gelirsiniz.
  • “Üst ve Alt” seçerseniz bu durumda resmin alt üstü metin ile metin sarılmış olur.
  • “Sıkı” seçerseniz metin küçük resim görüntüsünün yahut düzensiz bir resmin etrafını yakından saracak şekilde kaydırmış olursunuz.
  • “Metnin Arkasına” seçeneğini seçerseniz bu durumda metni resmin üzerinde gösterebilirsiniz.
  • “Metnin Önüne” seçeneğini seçerseniz bu durumda metnin üzerinde resim görünecek şekilde metni kaydırmış olursunuz.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim115Metin kaydırma seçeneğini seçtikten sonra resmin üzerine tıklayın ve yazı üzerinde hareket ettirin. Siz hareket ettirdikçe yazının ilgili kısmı ona göre şekillenecektir.

 

wordde-metin-kaydirma-wrap-adim126Diğer metin kaydırma seçeneklerini de deneyin. Yeni bir görüntü eklediğinizde yine aynı işlemleri tekrarlayarak metini dilediğinizce kaydırabilirsiniz.

[the_ad id=”17269″][the_ad id=”17268″]

 

 

Kaynaklar:

Article Tags:
Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir