Eldeki Acı Biber Acısı Nasıl Gider

Acı biber yemeklerin yanında ya da yemeklerin yapım aşamasında sıkça kullanılan bir lezzettir. İştah açma özelliğinin yanında yemeklere farklı bir lezzet de katan acı biber, el ile temas ettiğinde uzun süre elin yanmasına neden olabilir. Farkına varılmadan ele bulaşan biber acısı eğer yok edilmezse kişinin dokunduğu her şeye bulaşabilir. Bu yazımızda acı biber yakması nasıl geçer sorusundan yola çıkarak, biber yanığı hakkında genel bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Yemeklere kullanmak ya da yemek yanlarında tüketmek için acı biber doğrarken dikkat edilmediğinde ele ve elden de vücudun diğer bölgelerine acısı geçebilir. Elinize bulaşan bu acıyı geçirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Aşağıda denenmiş ve başarılı olmuş bazı yöntemleri sizler ile paylaştık.

Elinizde biber yanığı oluştuğunda bir adet limonun suyunu sıkın. Bu suyun içine biraz tuz ve su karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımın içine ellerinizi koyu ve yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekletin. Süre sonunda ellerinizi normal sabun ve su ile yıkayın.
Yukarıdaki yöntemin benzerini elma ya da üzüm sirkesi ile de yapabilirsiniz. Eğer elleriniz hassas ise biraz su ile sirkeyi inceltin ve bu sirkeli su içine ellerinizi koyup 10 dakika bekletin.
Eğer ellerinizde çok yanma varsa bu biber yanıklarına buz ile müdahale edebilirsiniz. Bu yöntemde yanıkların üzerine buz parçaları koyun ve sarın. Belli bir süre sonra elinizdeki acının geçtiğini fark edeceksiniz.

Biber yanığı için eczanelerde satılan kremlerden kullanabilirsiniz. Üzerindeki kullanma talimatına göre uygulabileceğiniz bu kremlerden Silverdin ve Anestol’u önerebiliriz.
Bir diğer etkili krem olarak ise Zyrtec kremi önerebiliriz. Doktor kontrolünde kullanılan bu ilaç, piyasadaki en etkili ilaçlardan biridir. Kullanırken üzerindeki kullanma talimatlarına dikkat etmenizi ve yan etkiler görüldüğünde uzmanlara başvurmanızı öneririz.
Biber yanıklarını normalde kullandığınız çamaşır deterjanı ile ovarak geçirebilirsiniz. Bu yöntem ile çok basit şekilde biber yanıklarından kurtulabilirsiniz. Uygulama sonrasında ellerinizi normal bir sabun ile güzelce yıkayıp deterjanın tamamen arınmasını sağlayın.
Biber yanıklarının üzerine kantoran yağı sürüp 10 dakika kadar ovmak da bir diğer biber acısı geçirme yöntemlerinden sayılabilir. Bu yöntemi deneyenler de kısa sürede etki gördüklerini ifade etmişlerdir.
Normal süt de biber yanıkları için etkili bir doğal malzemedir. Biraz ılık süt ile biber yanıklarını ovarak acısından kurtulabilirsiniz. Elinizin acısı geçtikten sonra su ve sabun ile durulayın.
Eldeki biber acısı hafifse limon kolonyası ya da sabunlu su ile bu acıdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa diğer yöntemleri ve krem önerilerini deneyebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz yöntemler ile biber acısından kurtulabilirsiniz. Bu yöntemlere gerek kalmaması için acı biber keserken dikkatli olmanız gerekir. Biberlere acılığını veren çekirdeklerini eliniz ile temizlemeyin. Dikkatli şekilde açtığınız biberlerin içinden çekirdeklerini bir küçük kaşık ile çıkarın. Hiç dokunmadan tabağa koyun ve bu şekilde temizlemesini yapın. Biberlerin içinde yer alan damarlı kısımları da acının bulunduğu bölgedir. Bu nedenle damarlı kısımlarına da elinizi değdirmeden temizlemesini yapabilirsiniz. Bu yöntemlere dikkat edemem derseniz, acı biberli yemek hazırlarken elinize mutfak eldiveni de takabilirsiniz. Bu şekilde de etkili olacaktır.

Biber yanığına ne iyi gelir, sorusuna yanıt verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Eğer elinizde bu tip bir biber acısı varsa bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemlere gerek kalmamasını istiyorsanız gerekli önlemleri alıp o şekilde acı biber kullanmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir