Mavi Gıda Boyası Nasıl Yapılır

Gıda boyaları mutfakta yaygın olarak kullanılır. Renkli pastalar, içecekler ya da kurabiyeler yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi gıda boyalarıdır. İçeceğinizi, suyunuzu, pasta hamurunuzu ya da herhangi bir yiyeceği mavi renge dönüştürmek için mavi gıda boyası kullanabilirsiniz. Mavi gıda boyasını hazır olarak alabileceğiniz gibi evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan yeteri kadar kırmızı lahana. Kendi yaptığınız mavi gıda boyanız, hazır boyalardan daha yumuşak bir renkte olacaktır. “Evde Kendin Yap” projeleri için kullanacaksanız ve biraz da eğlenmek istiyorsanız boyanızı kesinlikle kendiniz yapmalısınız.

Malzemeler

 • 1 tane kırmızı lahana
 • 2 litre su
 • 2,5 gram kadar kabartma tozu

Bölüm 1: Kırmızı lahanadan renk elde etme

1Lahanayı kesin. Lahanayı kesme tahtasının üzerine yerleştirin. Sap kısmını kesin ve çöpe atın. Lahanayı ortadan ikiye gölün ve yarım bir küre ede edin. Daha sonra lahanayı, kesilmiş düz kısım tahtaya gelecek şekilde koyun ve ortadan bir daha kesin. Bu işlem sonunda çeyrek bir lahana elde edeceksiniz. Bir çeyrek lahanayı küçük parçalara ayırın ve aynı işlemi diğer çeyrek lahanalar için de uygulayın. Kesme işleminin tam bir tarifi yoktur ancak burada öneml olan daha fazla renk çıkarabilmek için mümkün olduğunda küçük parçalar elde etmektir.

 • Kırmızı lahana antosiyanin adı verilen morumsu bir pigment içerir ve bu pigment suda çözünür.

2Lahanayı yıkayın. Kestiğiniz küçük parçaları geniş bir kaseye alın. Üzerine su ekleyin ve elinizle karıştırın. Bir süzgeç yardımıyla yıkanmış lahanaları süzün.

3Yıkanmış lahanaları suda kaynatın. Yıkadığınız küçük parçaları bir tencereye koyun. 2 litre kadar su ilave edin ve kapağı kapatın. Orta – yüksek ateş arasında kaynayana kadar ısıtın. Su kaynamaya başlar başlamaz 20 dakika orta ateşte kaynatmaya devam edin.

 • Su kaynadığında antosiyanin suda çözünmeye başlayacak ve mor bir renk verecektir.

4Lahana – su karışımını süzün. Tencereyi ocaktan alın. Bir süzgeç yardımıyla suyu süzün. Lahana pişmiş ve yenmek için hazır. Soğuması için bir kenara bırakın. Bunu daha sonra yemeklerinizde kullanın.

Bölüm 2: Lahana suyunu mavi gıda boyasına çevirme

1Lahana suyunu tekrar kaynatın. Elde ettiğiniz kırmızı – mor renkteki lahana suyunu ocağa koyun ve orta – yüksek ateş arasında kaynayana kadar ısıtın. Su kaynamaya başlar başlamaz orta ateşte kaynatmaya devam edin. 75 dakika kadar tencerenin kapağını açmadan kaynatmanız gerekiyor.

 • Kaynadıkça suyun çoğunun gitmesi gerekiyor, geriye 120 ml kadar su kalmalı. Bu sayede daha yoğun renkte bir su elde edeceksiniz.

2Kaynama işleminden sonra soğumaya bırakın. Su kaynayıp azaldıktan sonra tencereyi ocaktan alın ve bir yerde oda sıcaklığına kadar soğumaya bırakın. bu işlem 30 dakika kadar sürecektir. Mor su soğuduktan sonra bir kavanoza boşaltın.

 • Şeffaf bir kavanoz seçerseniz, kabartma tozu eklerken oluşan renk değişimini daha rahat gözlemleyebilirsiniz.

3Biraz kabartma tozu ekleyin. 5 gram kadar kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Renk değişimini gözlemleyin.

 • Lahananın içinde antosiyanin pigmenti asit ve baz maddelerle farklı etkileşime girer. Asidik ortamlarda kırmızı bir renk veren lahana bazik ortamlarda mavi renk verir. Kabartma tozu da bazik bir madde olduğu için mavi bir renk elde edersiniz.

4Rengi test edin. 60 ml kadar beyaz bir sıvı alın. Süt bunun için en uygun seçim olacaktır. Birkaç damla gıda boyanızdan ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz rengi gözlemleyin.

 • Oluşan mavi tonundan memnunsanız gıda boyanız hazır demektir.
 • Burada gıda boyanızı neyle test ettiğiniz de önemlidir. Süt ya da diğer kullandığınız maddenin asitliği ya da bazlığına göre de elde ettiğiniz rengin yoğunluğu değişebilir.

5Elde ettiğiniz rengi beğenmezseniz, lahana suyuna biraz daha kabartma tozu ekleyin. İstediğiniz tonda mavi rengi elde edene kadar bu işlemi sürdürün ancak 2,5 gramdan daha fazla kabartma tozu kullanmayın. Bu, gıda boyanızın tadını etkileyecektir.

Bölüm 3: Ev yapımı mavi gıda boyasını kullanma

1Mavi dondurma yapın. Ev yapımı dondurma eğlenceli ve lezzetli bir uğraştır. En güzeli de tadını istediğiniz gibi ayarlayabiliyor olmanızdır. Dondurma karışımını donruma makinesine koyun ve makkineyi çalıştırın. İstediğiniz tonu yakalayana kadar kendi yaptığınız mavi gıda boyanızdan ekleyin.

 • Evde yapmak istemezseniz, hazır aldığınız dondurmaya da mavi boyanızdan ekleyebilirsiniz. Buzdolabından çıkardığınız hazır dondurmayı birkaç dakika dışarda bekletin. Yeteri kadar yumuşadıktan sonra birkaç damla mavi gıda boyanızdan ekleyin ve servis edin.

2Mavi pasta kreması yapın. Pasta süslemeleri için kremalar vazgeçilmezdir. Kakaolu ya da çilekli kremalar, size kahverengi ve pembe rengi vermektedir ancak mavi bir krema pastanızın üzerinde oldukça farklı ve hoş duracaktır. Kremanızı her zamanki gibi hazırlayın ve en son adımda birkaç damla mavi gıda boyanızdan ekleyin. Pastanızı dilediğiniz gibi süsleyin.

 • Ev yapımı gıda boyası ile, hazır gıda boyasına oranla daha uçuk bir renk elde edeceğinizi unutmayın.

3Mavi yumurtalar yapın. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi haşlanmış yumurtalarınızı renklendirmek istemez misiniz? Bu sayede yumurtayı sevmeyen çocuğunuza renkli bir sunum hazırlayabilirsiniz. Yumurtanızı her zamanki gibi haşlayın ve servis etmeden önce birkaç dakika mavi gıda boyanızda bekletin. Bu size gökyüzü gibi mavi bir yumurta sunacaktır.

4Renkli kokteyller hazırlayın. Hali hazırda mavi olan içecekler vardır ancak mavi olmayanları maviye dönüştürmek sofralarınızı renklendirecektir. Suyunuzu, votkanızı hatta sütünüzü bile maviye boyayabilirsiniz.

5Isı görecek yiyecek ve içeceklerde gıda boyası kullanımından kaçının. Kek ya da kurabiye gibi yiyeceklerinizi pişirdiğiniz zaman bazı kimyasal reaksiyonlar meydana gelir ve malzemeler birbiriyle etkileşime girer. Bu kimyasal reaksiyonlar mavi beklediğiniz rengin başka bir renge dönüşmesine yol açabilir.

 • Farklı bir renk elde etmek için ısı işlemi ve gıda boyasını bir arada deneyebilirsiniz ancak yukarıdaki uyarımız aklınızda bulunsun.

6Kalan gıda boyanızı buzdolabında saklayın. Kullandıktan sonra gıda boyası artarsa, hava geçirmeyen bir kaba koyduktan sonra buzdolabında muhafaza edin. Bu gıda boyasını 2 hafta kadar kullanabilirsiniz.

Kaynak

Article Categories:
Yeme&İçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir