Wasabi Nasıl Yapılır

Wasabi, suşi ve diğer Asya yemekleriyle tüketilen bir sos, oldukça yeşil renklidir ve yaban turpunun bir çeşididir. Japon baharatı olan Wasabi, soslara lezzet ve acılık ekler. Wasabi’nin yapımı oldukça kolaydır. Gerçek Wasabi macunu wasabi bitkisinin köklerinden veya tozundan yapılır ancak alternatif bir tarif olarak beyaz yabanturpu, hardal ve yeşil renk veren yiyeceklerle hakiki Wasabi’ye benzer bir baharat yapabilirsiniz. Bu karışım marketlerde satılan Wasabi macunlarına benzer yapıda olacaktır.

Yöntem 1: Taze Wasabi Kullanarak Wasabi Macunu Yapmak

1Bir Wasabi kök sapı seçin. Sıkı, kırışmamış, taze yapraklı bir kök tercih edin. Bu tip kökler civarınızda kolaylıkla bulunamayabilir. Yalnızca Japonya’ya özgü olduğundan ve sınırlı olarak Kanada ve Amerika’nın belirli bölgelerinde yetiştirilen köklere civarınızda Asya ürünleri satan bir süpermarketten şanlıysanız ulaşabilirsiniz.

2Bir bıçak yardımıyla sapın uç kısmındaki yapraklardan kurtulun. Bu yaprakların tamamen çıkarılması gerekmez, arzu ederseniz yiyebilir ve salatalarınıza lezzet katabilirsiniz. Ayrıca arzu ederseniz daha sonra kullanmak için kurutabilirsiniz.

3Wasabi’yi yenmeye hazır hale getirin. Kök sapının dış kısmını iyice yıkayın. Garip çıkıntıları ve lekeleri çıkarın ve temizleyin. Wasabi kökünü kurumaya bırakın.

4Arzu edeceğiniz miktarda Wasabiyi servise hazır hale getirmek için iyice rendeleyin.

5Rendelenmiş Wasabi’yi bir araya getirin. Wasabi’yi top haline getirin ve iyice bastırın.

6Servis etmeden önce Wasabi’yi on dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Bu sayede daha lezzetli hale gelecektir.

Yöntem 2: Hakiki Wasabi Tozu Kullanarak Wasabi Macunu Yapmak

1Eşit miktarda Wasabi tozu ile suyu karıştırın. Küçük bir kap veya teneke kutuda ölçü kaşıkları yardımıyla eşit miktarsa toz ve suyu karıştırın.

2Karışımı homojen hale gelinceye kadar karıştırın. İşlemin sonucunda kalın macun  halinde Wasabi elde etmiş olacaksınız.

Yöntem 3: Wasabi Macununu Taze Tutmak

1Wasabi’yi bir kavanoza koyup üzerini kapakla örtün.

2Kullanmadan önce kavanozun içerisindeki malzemelerin en az 10 15 dakika boyunca dinlenmesini sağlayın.

3Karıştırarak ve ardında tekrar top şekline sokarak Wasabi’yi tazeleyin. Yahut, önceden yaptığınız Wasabi’nin üzerine bir miktar taze Wasabi ekleyin.

Yöntem 4: Muhafaza Etmek

1Wasabi’yi kısa süre bekletin. Tadının zirvesine ulaştıktan sonra, beklettikçe Wasabi lezzetini kaybetmeye başlayacaktır.

2Bir miktar Wasabi’niz kaldıysa ve muhafaza etmek istiyorsanız, karışıma az miktarda zeytinyağı ekleyin. Tamamen karıştırın.

3Kavanozun kapağını kapatmayı unutmayın.

4Wasabi’yi gece boyunca buzdolabında bekletin. Wasabi’yi ne kadar uzun süre muhafaza ederseniz, orijinal tadı da o kadar azalacaktır.

5İşlemi tamamladınız.

Kaynak

Article Categories:
Yeme&İçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir